Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 165

Bugün Instagram annelerimden sevgili Selen Anne’nin sütlü tarifleriyle devam ediyoruz. Tüm annelere bol sütler =)

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Aslında bu pek kelimelerle anlatabilecek birşey degil =) Aşk (bebeğime olan aşk), dinginlik, huzur.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Yanıma alacağım en önemli şey su olurdu, silikon göğüs ucum ve göğüs koruyucu kremim =)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Bol su içmeleri ve kendilerine süt konusunda stres yapmamaları, doğum gerçekleştikten sonra bebeklerini sık sık emzirmeleri ve göğüs uçlarını kremlerle düzenli olarak korumaları.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Su son dönemde benim bebiş oynarken bile bir anda göbeğimden başlayarak memeye doğru atak yapıp kendi kendine mememi emmesi =) Emerken çok komik hallere giriyor =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Sütün yetmiyor mu? Bu soru zaten lohusa döneminde olan bir anne için bütün direncini yıkmak gibi birşey, kimseye bakmadan insanın kendisini dinlemesi ve ona göre hareket etmesi gerekiyor.

Emzirme konusunda annelere söyleyeceğim en önemli şey bol su içmeleri ve morallerini yüksek tutmaları. Hamilelik dönemlerinde bile sütlerinin bol olacağını düşünmeleri gerekiyor, doğum sonrasında süt yavaş geldiğinden stres yapmasınlar sık aralıklarla emzirsinler, emzirmek bebek ile annenin birbirlerine alışmalarını sağlıyor ve iletişimlerini en yüksek noktaya getiriyor ve sütü otomatik olarak artırıyor. Emzirmede en önemli şey yılmamak ve hep iyi olacağını düşünmek. Bir nokta daha var, yaşadığım bir sorun, hastanede ilk emzirirken yapılan yanlış bütün emzirme döneminde insanı zorlayabiliyor. Göğüs ucu yarası yaşamamak için kesinlikle doğum öncesinde nasıl emzirilmesi gerektiğini iyice araştırmak gerekiyor. Oluşan yaraların iyileşmesi bazı insanlarda çok zor olabiliyor.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.