Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 164

Önümüzdeki birkaç hafta Instagram annelerimin Sütlü Tarifleri olacak blogda. Bugün orada gönüllü anneler arıyorum yazınca onlarca annem destek olmak istedi, sağolsunlar. Instagram’daki samimiyet ve paylaşımlar o kadar güzel ki, güne onunla başlıyorum, onunla bitiriyorum. Alışkanlık gibi değil, öylesine değil, içten. Oradaki dostluklar, sohbet başka gerçekten =)

Ve işte sevgili Tuğba Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Aşk, kavuşmak, huzur…

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Rezene çayım (günde 2 tane mutlaka), galonlarca su (günde en az 2.5 lt), bol bol yeşillik (her akşam yemekte koca bir salata… Marul, roka, taze soğan, maydonoz)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Bebeklerine güvenmeliler. Bebeğinizi kucağınıza ilk verdiklerinde o ne yapacağını çok iyi biliyor. Bir de hamilelikte emzirme için çok iyi hazırlanmalarını tavsiye ederim. Süt pompası, göğüs pedi, göğüs kalkanı, göğüs kremi, emzirme kıyafetleri vs. tüm bunlar anneyi psikolojik olarak emizrmeye hazırlıyor ve vücuduna bolca süt hazırlamasını salık veriyor =) “Sütün az mı geliyor” sorularına kulak asmasın, bebekler ilk iki-üç ay anneye yakın olmak, güven duymak için memeden hiç çekilmek istemiyor. Ama bu durumu unutan büyükler hemen “sütün mü az” diyerek annelerin moralini bozabiliyor. Sütün az olması sadece bebeğin kilosuyla ve çiş kakasıyla anlaşılabilen bir durum, ki buna ancak doktor karar verebilir. Bebek 1 haftalık- on günlük olduğunda gidildiğinde bile doktor tarafından anlaşılabilir. Bu yüzden anneler “acaba bebeğimi besleyemiyor muyum” diye endişe etmesinler. Bir de şayet annenin sütü az geliyorsa kesinlikle moralini bozmasın, mama verirken mutlaka emzirmeye devam etsin ve bu konuda çoook sabırlı olsun. Böylelikle bebekleriyle bu müthiş aşkı aynı şekilde yaşamış olacaklar.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Ben memedeki sütün tık diye biteceğine hatta bir daha uzuuun süre oluşmayacağına, bebeğimin aç kalacağına inanmışım nedense =) Hastaneden eve geldikten 2 gün sonra bir gece vakti göğsümü sıktım süt akmıyor, bir daha sıktım yine akmıyor. Deli gibi ağlamaya başlayıp memem dışarıda “sütlerim bitti sütlerim bitti” diye evde dolaşmaya başladım. Bunun üzerine panik olan eşim neredeyse don paça eczaneye gidip devam sütü aldı. Neyse ki aklı başında olan bir arkadaşım duruma el koyup bana sakin olmamı ve su içmemi önerdi. Olaydan 20 dakika sonra bebeğim güzel güzel emdi =) Devam sütünü uzun süre tuttum ama garanti olsun diye =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Her yeni anne gibi bebeğin ağlamasından bahsedince “sütün yetmiyor olabilir mi?” sorusu… Başından beri “sütüm gayet yetiyor” cevabını verdim hala bugün de aynı cevabı veriyorum =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.