Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 163

Bugün Twitter’dan gönüllü olan sevgili Yasemin Anne’nin sütlü tarifleriyle karşınızdayız.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, mutluluk, aşk 

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Dereotu bol bol ekerdim =) Ne de olsa ada, sulak yerde bol yetişir. Rezene tohumları =) ve tabiiki su v.b. şeyleri içmek için bir bardak.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Sabırlı olun. Zor günler kısa sürede geçecek. Kendinize haksızlık etmeyin. Siz beceriksiz değilsiniz, herkes için başta çok zordu. Kimseyi takmayıp annelik içgüdülerinize güvenin. Sütüm çok ve bebeğime yetiyordan başka hiçbir şey düşünmeyin.   

4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?

Ben her zmana her yerde emzirdim. Henüz 3 aylıkken sokakta emmek istedi. Bir parkta banka oturup emzirdim. Bir de o dönem geceleri uyandığında sabırsızlanıp kızardı memeyi ağzına aldığında bir süre söylenmeye devam ederdi. Çok komik olurdu.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Ben bebeğimi doktor tavsiyesiyle 7 ay sadece anne sütüyle besledim. En sinir olduğum soru “sütün geldi mi? Sütü gelmemiş yazık, sütü yokmuş, mama ver mama.” Bu soru doğumdan itibaren o kadar baskı yarattı ki sütüm bir türlü gelmedi. Bebeğim boş memeyi emdi devamlı. Bir daha doğurursam bu soruyu sormalarını, beni üzemelerine asla izin vermem. Sütün var mı? Evet çok derim. Üzüldükçe gelmiyor.

Ben bebeğimi her istediğinde emzirdim. Hala da öyle yapıyorum. Kimseye kulak asmasınlar, kimseyi takmasınlar. Sütlerinin çok olduğuna inandıkça artacak. Morallerini bozmasınlar, moral çok önemli. Tadını çıkarsınlar. Bir de kadınların zulmünden kaçınsınlar. Ne yazık ki kadınlarımız çok acımasız. Erkekler emziren kadınlara karşı son derece temkinli ve saygılı. Kadınlar “aa burada mı emzireceksin, ayıp ayıp, çocuk emzirilir mi, aa herkes göğsünü görecek, kapat çabuk” diyorlar. Ben hiçbir eleştiriye, bakışa, cıkcıka  kulak asmadım onlar da takmasınlar.  

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.