Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 162

Bugün Sütlü Tarifler konuğum sevgili arkadaşım Özge Anne.

Özge benim eski iş arkadaşım olduğu için hamileliğinin ilk zamanlarından itibaren birlikteydik. Bebeği olacağını haber verişi sanki dün gibi, sonra kızı olacağını, ismine karar verişleri… Şimdi ise 2.5 aylık taze bir anne. Kızı Melisa’yı emzirirken Sütlü Tarifler’den çok faydalanmış, şimdi de “benim de çorbada tuzum olsun, deneyimlerim yeni annelere faydalı olsun” diyerek kendi sütlü tariflerini paylaşmak istemiş. Ben de memnuniyetle sizi Özge Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleriyle başbaşa bırakıyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

– Gurur: Kendimle gurur duyuyorum çünkü bebeğimi sadece anne sütü ile besleyebiliyorum.

– Mutluluk : Kızımın bu şekilde daha iyi beslendiğini, geliştiğini ve aramızdaki bağın daha da kuvvetlendiğini  düşünerek mutlu oluyorum.

– Şükran: Kızıma anne sütü verebiliyorum ve ona yetebiliyorum. Çevremde istediği halde ellerinde olmayan sebeplerden dolayı süt veremeyen anneleri gördükçe duydukça kendimi çok şanslı hissediyor ve buna şükrediyorum.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Yanıma su, bir daha su ve bitki çayı (ısırgan ve rezene – yeni içmeye başkadım faydası oluyor sanki)  alırdım.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Kesinlikle bol bol su içmelerini öneririm ben yemek değil de daha az su içtiğim dönemde sütümün azaldığını farketmiş ve suyun ne kadar etkili olduğunu o zaman anlamıştım. Bir de gerçekten stresten ve endişeden uzak durup sadece emzirmeye odaklanmaları çok önemli. Bu konuda soyle bir tecrübem olmuştu: Kızımın emme saati geldiğinde göğüslerimin diğer zamanlar kadar sütle dolmadığını görmüştüm ama ben aç kalacak kızım diye endişelenmek yerine emzirme koltuğuna kızımı alırken onu şimdi emzirmeye başlayacağımı ve karnının doyacağına odaklandım ve gerçekten bir anda göğüslerim sütle doldu. Beyindeki hormonlar harekete geçmişti =) Bir de hamileğimden itibaren sütüm olacak mı, emzirebilecek miyim diye hiç düsünmemiştim, daha doğrusu böyle kaygıları hiç taşımadım.  İyi şeyler düşündüm ve gerçekten de herşey olması gerektiği gibi oldu. Umarım çok uzun bir süre daha böyle devam ederiz.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?

Göğüslerimin gerçekten çok dolu oldugu zamanlar kızım emerken hızlı da çektiği için ağzına çok geliyor ve memeyi bırakıp nefes nefese kalıyor. Böyle durumlarda ben ona bakarken, memeden gelen süt talzikli su gibi kızımın yüzünü yıkıyor, artık burnuna kulağına nereye denk gelirse… Yüzünün sütten resmen bembeyaz olduğu anlar cok komik oluyor.

Bir de ilk haftalar özellikle geceleri emzirmek için çok sık uyandığım için uyku sersemi kızımı 2 saat önce emzirdiğimi unutup ‘evyah kızımı aç bıraktım, emzirmeyi unutttum’ diye yataktan cok sıçramışlığım vardır. Bunun üzerine de, hangi saatte, hangi memeyi ve kaç dakika emdi diye not tutmaya başlamıştım özellikle yeni annelere tavsiye ederim çok işe yarıyor bu not almak.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Sanırım ben emzirme konusunda negatif birşey düşünmediğim için bana pek sinir olacağım sorular gelmedi. Sadece ‘bir öğünde her iki memeyi de emziriyorsun değil mi,  mutkaka 20 dakika emzir ‘ gibi bilmişlik yapanlara bazen sinir oluyordum. Onlara da ‘okuduklarıma göre artık öyle yapılmıyormuş’  deyip konuyu kapatıyordum.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.