Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 16

Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’de konuğum sevgili Zeynep Atatuş. Bizim tanışıklığımız LeiLeo’nun ilk günlerine dayanıyor. Zeynep Anne ikinci kızını emzirdiği dönemde emzirme pançosunu ilk deneyen annelerden biriydi. Aynı dönemlerde de Emzirme Reformu’nda İzmir’den aktif destek veren annelerden biri oldu ve o gün bu gündür reform gönüllüsü olarak birlikte çalışıyoruz. Uzaktan keyifli arkadaşlığımızı yaşamaya devam ederken, İzmir’de yüzyüze tanışacağımız günü iple çekiyoruz =)

İşte Zeynep Anne’nin emzirme deneyimleri ve altın tavsiyeleri…

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Mucize!!! , acı, huzur

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Bulgur =), su, maydonoz

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Emzirmenin altın kurallarını mümkünse daha hastaneden çıkmadan konuyu iyi bilen bir hemşireden öğrenmeye çalışsınlar. Emzirme sonrası meme uçlarına anne sütü veya yeterli olmaz ise lanolinli bir krem sürsünler. Eğer memelerin ağırlığına dayanabiliyorlarsa mümkün olduğunca sütyensiz gezsinler. Böylelikle süt üretimi daha da artacaktır. Hem meme uçları hava ile daha çok temas edeceğinden meydana gelebilecek meme ucu çatlakları veya yaraları daha çabuk geçecektir. Mutlaka bir pompa edinsinler. İleri haftalarda dinlenebilmeleri için elzem bir emzirme aleti haline gelmektedir. Bol bol ayaklarını uzatıp yatsınlar. Hatta uyusunlar. Ziyarete gelenlerin her türlü endişeli sorularından kendilerini ayırarak kafalarını salim tutsunlar. Zor zamanların (varsa eğer) çabucacık geçeceğine inansınlar ve süt kokulu kuzularının o anlarının tadını çıkartsınlar.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Memenin temas eden kısımları kesilmiş T-shirtler ile evde dolaşmak.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Ah aaah emzik yapmış bu seni!”O zaman da çok şükür her türlü şekilde cevabımı vermiştim 🙂 Ama bu gibi yorumlar yapanlar zaten senin ne demek istediğini anlamadıkları için aslında herşeye “Hııı evet…” demeli diye düşünüyorum şimdi. Yoksa öbür türlü verilen cevap ile yeni anne de sinirine sinir katmaktan başka birşey yapmıyor. Bence her yeni anne ziyarete gelenlerin dediklerinin çoğuna kulaklarını kapamalı, cevap vermesi gerektiği durumlarda da geçiştiren veya karşı tarafı tasdikleyen bir şeyler gevelemeli. Böylelikle her iki taraf da memnun ve huzurlu kalmaya devam eder, diye düşünüyorum :))

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.