Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 160

Bugün yine Twitter ‘dan sütlü tariflerini paylaşmaya gönüllü olan, 3 çocuk annesi sevgili Kevser Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleriyle devam ediyoruz.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin? 

 Hüzün, mutluluk, heyecan 

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, bol miktarda et, soğan 

(Bu tespiti bir Adana’lı olarak eşimle çıktığımız bir Adana kebap gecesinde yapmış bulunuyorum) Ama bence her bünye farklı, dengeli ve her gıdadan tüketerek bunu anlayabilir anneler. 

 3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

İlk önce bir sakin olsunlar. panik yaşayacakları en son duygu olmalı annelerin. Hemen gürül gürül sütünüz olmayabilir. (Benim de olmadı kimsenin de olduğunu sanmıyorum) Süt için endişelenmek için 10 gün beklemeliler. Hatta mümkünse sütüm var mı, olacak mı, yetecek mi kaygısından ziyade meme ucu temizliğine, meme ucunun cilt bakımına yönelmelerini tavsiye ediyorum.

Zaten yeni doğmuş bir bebeğin çok fazla süte değil, çok fazla memede kalmaya ihtiyacı oluyor bence.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?

Valla o dönemde bir çok annenin her tür komediyi drama çevirme kapasitesi inanılmaz gelişiyor =) İkinci oğlum dünyaya geldiğinde büyük oğlum 3 yaşındaydı ve yemek yerken bana “çalkala çalkala süt yap kardeşime” diyerek kendi yiyeceklerini yedirmeye çalışırdı. Kendisiyle yemeklerin hemen akabinde çalkalamak süretiyle birkaç artistik hareket yaptık, gerçekten komiktik =) Yine aynı eleman( şu an 10 yaşında) 7 ay önce kızım dünyaya geldiğinde iki porsiyon yemem gerektiği hakkında ciddi baskılar yapti bana =) 

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Yeni birşey söylemeyeceğim =) “Sütün yetiyor mu?” sorusu beni benden almış, adeta bir Freedy hediye etmiştir . Bu sorunun farklı versiyonları da var “neden ağlıyor?”, “Annesiii acıkmış mı buu? (burda ‘annesi’ olabildiğince uzatılır ve sese sevimli bir ton katılır ama anne bunu sevimli bulur mu orası muallaktır) gibi. Ama tecrübelerime dayanarak şunu söyleyeyim (müjde) kendinizi yetersiz bilgisiz ve çaresiz hissettiren sorular ve soruları yönelten caaanım teyzeler, ablalar, yengeler ikinci ve hata üçüncü bebekleriniz dünyaya geldiğinde ortalıkta bulunmuyorlar. 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.