Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 157

Haftaya Instagram’da kendisine ve oğluşuna bayılıp, “uzaktan sevmek yetmedi” diyerek tanıştığım tatlı arkadaşım Selin Anne’nin Sütlü Tarifleriyle başlıyorum.

Efe kuzu Instagramdan bize her sabah günaydın der o güzel yüzüyle, biz de mest oluruz. Annesi o kadar şeker ki oğlu nasıl olmasın =) Onları hem Instagram’dan hem de bloglarından takip edin derim, benden söylemesi =)

Selin Anne aynı zamanda girişimci annelerden. Bebeği olduktan sonra evinden uzakta olan aile işine devam edemeyeceğini anlayıp girişimci olmaya karar vermiş. Yakın zamanda Göktürk’te Carter’s & OshKosh mağazası açtı. Arcadium Çarşı’da mağazasına uğrayıp alışveriş yapabilir ve Selin Anne’yle tanışabilirsiniz. Bakarsınız sürpriz olarak Efe de yanında olabilir =)

Ve şimdi sütlü tarifler:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Aşk, Hayat, Mutluluk! Tarifi olan bir duygu değil aslında bunlar kelimelerle tanımlamaya çalışsam da belki en yakınları ama onlar değil anlatmak istediklerim,  anne olan anlar yaa ondan işte, o annelerin içindeki duygudan aynısı tıpkısı =)

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, aşk , sevgi bunlar aslında bence sütü arttıranlar. Ne dereotu, ne sütlaç, ne bulgur, annenin kendine olan güveni emzirebilme isteğidir sütü arttıran bence.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Emzirmek benim hamileyken en az önem verdiğim konuydu aslında, Efenin normal doğmasına ve doğumunun ertesi gün sünnet olmasına o kadar kafayı takmıştım ki, emzirmek aklımın ucundan bile geçmemişti. Normal doğuramadım, sünnette sorunlar çıktı ama Efe’yi kucağıma alıp göğsüme koyduğum anda emzirebildim. Bunu tamamen benim psikolojime bağlıyorum o yüzden neye çok kafanızı takar onunla içten içe uğraşırsanız mutlaka ters gider, ama takmayıp akışına bırakırsanız olması gerektiği gibi olup size hayal kırıklığına uğratmaz.

Bunu da lütfen emzirmeyi kafanıza takmayın demek için yazıyorum aslında, siz ne isterseniz o olur içten isteyin sadece.

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?

Benim hiç başıma komik bir olay gelmedi emzirirken desem =) Düşünüyorum düşünüyorum ya da ben hatırlamıyorum =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Tabiii ve herkes te olduğu gibi ‘Sütü var mı’ ya da ‘ Sütün var mı’ bana olmasa bile anneme, anneme olmasa eşime, kayınvalideme, herkese herkese soruluyodu??

“Benim sütümden size ne be kardeşim” cevabı alan olmadı mı? Tabii ki oldu, gelip kontrol eden bile oldu emziriyor muyum diye?

Bu ilgi, bu merak neden onu bile bilmiyorum ama çoğu insanın bu sorgu psikolojisiyle sütünün kesildiğini duydum =(

Efe 15 aylık ben hala emziriyorum, şimdi de bıraktırmaya çalışıyorum =) Siz siz olun lütfen ama lütfen kimsenin söylediklerine + yaptıklarına kulak asmayın, hayatınızın bu  bebeğinizle geçirdiği ilk dönemi bence çok kıymetli, hep güzel hatırlamanız için kendinizi ve bebeğinizi dinleyin, içiniz size yol gösterecektir =)

Herkese bol sütlü günler  dilerim =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.