Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 156

Bugün Twitter annelerimden sevgili Müge Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri var. Doğumdan sonra göğüslerin emzirmeye alışma sürecinden de bahsetmiş. Ben de burada bir tavsiyemi hatırlatmak istiyorum. Doğumdan 4-5 hafta öncesinden başlayarak göğüsleri E vitamini kapsülü ya da E vitamini içeren buğday özü yağıyla güçlendirin. Göğüs uçlarına sürerken hiç baskı yapmamaya özen gösterin, baskı doğumu tetikleyebilir. Yumuşak bir şekilde sürün. Göğüs uçlarınız güçlensin, emzirmeye hazır olsun. Doğumdan sonra her emzirme sonrası meme uçlarını önce kendi sütünüzle ıslatıp kurumasını bekleyin, havalandırın, sonra meme ucu kreminizi sürün ve hafifçe örtün. Kremin kalıcılığı için göğüs kalkanı da kullanabilirsiniz. Ya da doğal bir yol olarak güzelce yıkayıp 5 dakika buzlukta ya da buzdolabında beklettiğiniz lahana yapraklarını göğüslerinize kapatabilirsiniz. 15-20 dakika sonra çıkartıp göğüsleri havalandırmayı unutmayın. Başka bir öneri de ceviz kabuğu. Onu da burada açıklamıştım.
Emzirmelerden sonra göğüslerde sıcaklık hissediyorsanız hafif serin bir havluyla serinletin, meme ucu kreminizi buzdolabına koyup serin serin de sürebilirsiniz.

Ve işte Müge Anne’nin sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, mutluluk ve bebek emdikçe, sende mucizevi bir doyma hissi =)
Ama ilk günler, inanılmaz şaşkınlık ve telaş duymuştum, bunu da eklemem lazım. Günler geçtikçe, ‘annelik hüznü’ denilen duygu karmaşasını üzerimden attıkça, herşeyin daha çok tadına varmaya ve emzirme dakikalarını iple çekmeye başlamıştım.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Ben mayıs ayında, İzmir’de doğum yapmış bir anne olarak SU, SU, SU demek istiyorum. =) Emzirmek kadar manevi bir doyum sağlayan ama fiziksel olarak da susatan başka bir şey yok sanırım. Yine o günlerde çok tükettiğim, soğuk meyve kompostolarını ve dereotunu da hep yanıma almak isterim. Sütümü arttırmaya çalıştığım zamanlarda, özellikle dereotunun çok faydasını gördüm.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Sadece sakin olmalarını, kafalarını etraftaki hiç bir şeye takmamalarını öneririm. Bebek öyle içgüdüsel ve bilmiş bir şekilde emmeye başlıyor ki, gerisi kendiliğinden halloluyor zaten. Fiziksel olarak duyulan acılar, ilk bir kaç hafta gerçekten çok sıkıntı verici olabiliyor, ben, küçük önlemler ve müdahalelerle (göğüs kalkanı, sağma, Lansinoh) halletmiş ve 16 ay boyunca rahat bir emzirme dönemi geçirmiştim.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Herbir göğsümü sırayla verirken, habire bunu şaşırmam, sonra unutmamak için çeşitli yollar denemem, mesela sağ emdiyse en son, sağ koluma bilezik takmak gibi, ama bunu yapmayı ve bileziği değiştirmeyi unutunca pek işe yaramaması…
Bir de habire elle yoklayıp göğüslerinin şişip şişmediğini kontrol etmek, şimdi düşünüce çok komik bir tik haline gelmişti =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Lohusa kafasıyla, o dönem sorulan tüm sorulara sinir oluyordum açıkcası. Ama şu an hiçbirini hatırlamıyorum =)

Yorumlar

  • dilek
    29 Kasım 2012
    reply

    beni gülümseten bir anlatım olmuş:) eline yüreğine sağlık müge anne… o tik bende çok var ya 😀

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.