Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 152

Bugün Twitter sayesinde tanıştığım annelerimden sevgili Lütfiye Anne’nin sütlü tarifleriyle karşınızdayız. Meditasyondan bahsetmiş sütünü artıran maddelerin içinde. İnsanın kendine dönmesi, kendi enerjisini yükseltmeyi başarabilmesi, yapabileceklerine dair inancını beslemesi inanın o kadar zor değil. Kalpten isteyip konsantre olmak, derin, güzel nefeslerle hep olumlu düşünmek yeterli. İsteklerinizin farkında olun, ve sesli olarak söyleyin. İçinizde sütünüzün olmayacağına, yetmeyeceğine dair en ufak bir soru işareti, endişe olmamalı. Bunlardan arınabilirseniz kendinizi motive eder, herşeyin yoluna girmesini sağlarsınız. Bir de etraftan gelen olumsuz yorumlara ve sorulara karşı kendinize bir kulak tıpası ya da güzel bir cevap bulmalısınız. “Bu tarz sorulardan ve yorumlardan etkilenmek istemiyorum, herşey yolunda gidiyor.” gibi bir cevap olabilir. Siz içinizde bir bebeği büyütüp onu doğurabildiyseniz emzirmeniz de bedeninizde yer alan bir kod, kendiliğinden gelecektir. Yeter ki beyninizi, bedeninizi endişeli düşüncelerinizle, korkularınızla engellemeyin, derin nefeslerle içinizdeki tüm olumsuzlukları atın. Kendinize güvenin, hep olumlu düşünün, bebeğinizle baş başa kalın. Deniyorum, olmuyor demeyin. İçinizde mutlaka bir endişe, korku kalmıştır. Ya da kendinizi çok geriyorsunuzdur. Rahat olun, kendinizi ve bebeğinizi dinleyin. Şimdi sizi sevgili Lütfiye Anne’nin sütlü tarifleriyle başbaşa bırakıyorum.

Bu arada Lütfiye Anne’yi Lulu’s life isimli blogundan takip edebilirsiniz.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur , şevkat ve dayanılmaz bir hayranlık! 

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

1. Eşim! Çünkü mutlu bir aile yaşamının her durumda olduğu gibi emzirme için de son derece etkili olduğunu biliyorum…

2. Meditasyon notlarım! Çünkü medite bir yaşamın hayatıma kattığı değeri ve sütüme verdiği verimin fazlasıyla farkındayım…

3. Eğer almam gerekiyorsa galonlarca su! Su yaşamdır =) 

 3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Olumsuzluklardan uzak durmaları, negatif yorumlara kulaklarını tıkamaları ve bolca su tüketmeleri. 

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?

Özellikle yurt dışı seyahatlerimde, kocaman şehir meydanlarında hiç kimseye aldırmadan bebeğimi emzirmek ve sanki bir sokak sanatçısıymış gibi alkışlanmak ve tebrik edilmek çok keyifli ve oldukça komikti =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Sütün azaldı di mi? sorusu her zaman beni kızdırmıştı. İnsanların negatife odaklı sorular sormasını ya da yorum yapmasını hiç sevmem… Ama cevap vermek gibi bir telaşeye hiç girmedim. Yine olsa sanırım yine girmezdim =)

Ve Lütfiye Anne “Sevgiyle ve sütünüzle kalın melek anneler!” diyerek bitirmiş sütlü tariflerini.

 

Yorumlar

 • alper
  23 Kasım 2012
  reply

  canım aşkım öyle güzel anlatmışsın ki 🙂

  • zeynepgoz
   26 Kasım 2012
   reply

   Emzirmeye destek olan babaların yeri ayrıdır kalbimizde =) Ne mutlu size, eşinize ve bebeğinize…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.