Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 147

Bir süredir Annelerden Sütlü Tarifler’e ara vermiştim. O arada leileo.com‘daki Emzirme ve Anne sütü sayfasını güncelledim. Temel emzirme bilgileri dosyasını ekledim, yazıcınızdan rahatça çıktı alabilmeniz için PDF formatında hazırladım. Ve bu arada LeiLeo için bahar-yaz hazırlıkları devam ediyor, sürprizlerim çok yakında =)
Bugün Twitter annelerimden sevgili Feyza Anne, sütlü tariflerini yeni annelere destek olmak için paylaştı. Sütler bol olsun =)

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, şükür ve yine huzur

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Okyanus suyunu arıtma cihazı çünkü tonlarca su içmek lazım. Aslında sudan başka birşey lazım değil ama garnitür olarak da dereotu ve hurma.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

“Sütüm var mı, yetiyor mu?” sorusunu kafalarından çıkarsınlar. Cc lerle mililitrelerle süt ölçmeyi bıraksınlar. Bebeklerine güvensinler, o kendisine gereken sütü eme eme arttırır zaten. Onun dışında da su, su, su ve bol bol su içsinler.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Benim oğlum emmek için doğmuş. Henüz bir kaç günlük bir bebekken bile acıktığında ağzını yavru kuşlar gibi dev bir “O” harfi şeklinde kocaman açıp kafayı sağa sola sallayarak memeyi arar ve bulunca da vantuz gibi yapışırdı. Hala daha her emzirme seansında memeye yapışma anı aynı şekilde ve beni çok güldürüyor.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

İlk günlerde sezaryenin de etkisiyle süt hemen gelmemişti. O esnada ziyarete her gelenin “süt yok mu?” sorusu beni sinir ediyordu. O zaman cevap veremeyecek kadar hüzünlüydüm her soruda ağlıyordum sadece. Oğlum çok iştahlı emen bir bebekti. Sütüm onun emme arzusu sayesinde 10 gün içinde bayağı bir artmıştı. Bugün sorsalar “Süt gezmeye gitti akşama gelecek” derdim.

Sevgili anneler merhaba. Ben Feyza. 34 yaşında anne oldum, oğlum şu anda 5,5 aylık ve ilk günden beri sadece anne sütüyle besleniyor. Sadece anne sütüyle beslenerek doğum kilosunu nerdeyse üçe katlamak üzere. Onun aldığı her gramda benim sütüm sayesinde olduğu için müthiş havaya giriyorum. Etrafınızda emzirme kararınızı eleştiren, akıl veren, sürekli konuşan insanlar olacak. Öz anneniz bile olsa hepsine kulaklarınızı kapatın. Önce huzurlu olun, sonra su için ve emmediği zamanlarda da pompayla göğsünüzü sağın. Ben emzirirken sütümün sadece bir besin olmadığını, sevgimi, yaşam enerjimi, oğlumla ilgili tüm pozitif düşüncelerimi sütümle aktardığımı düşünürüm. Siz de öyle düşünün.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.