Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 145

Bugün sütlü tarifler Twitter annelerimden sevgili Taha’nın Annesi’nden geliyor.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

 Aşk, cennet kokusu, sahiplenme duygusu

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

 Üzüm hoşafı, su,  ekmek (ben ekmeksiz doymam da =)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur? 

Öncelikle bilmelidirler ki anne sütünde çocuğun ihtiyacı olan bütün vitaminler var. Ve de anneyle bebek arasındaki en güzel bağ. Emziren anne ve emen bebeğin gözlerinde aşk vardır. Her ikisi de aşık aşık bakar birbirlerine.

Kur’an’da da bebeğin süt hakkı iki yıl olarak geçiyor. Uzmanlar da ısrarla ilk altı ay sadece anne sütü diyorlar.

Ben gurbet annesiyim ve ne kaynanam ne görümcem bebeklerini emzirmemişler. En uzunu bir ay emzirmiş sanırım. Bu sebeple de benim ısrarla anne sütü vermek istememi anlamadılar. İlk fırsatta biberonu tattırmak istediler. Oğluşum da sağolsun anne sözü dinledi hiç biberon emmedi hatta emzirmeyi bıraktığımda alıştırmak istesem de biberonu almadı ve biraz zorluk çektirdi bana. Geceleri kalkıp yoğurt veya puding yedirdim bazen de sütlaç.

İlk günlerde ilaç aldığım için emziremediğim dönemlerde sütümü sağıp attım ki süt gelmeye devam etsin. Çünkü süt emdikçe çoğalıyor. İlk başlarda üzüm hoşafının sütümü artırdığını fark ettim ama sonra ne yesem süt oldu. Tabii bol su içmeli.

Haa unutmadan en güzel kilo vermenin yolu emzirmek.

Oğluşum ilk altı ay emdiğini anında çıkarıyordu. Ve biz günlük 2 posta kıyafet değiştirdik ana oğul. Kusmasının sebebini de benim sütüme buldularsa da hiç tınlamadım çünkü ben biliyordum alakası olmadığını  ve ben de yine pişkin pişkin “kıskanmayın siz emzirmediniz diye, benim sütüm gayet sağlıklı biraz büyüsün geçecek kusmaları” dedim.

Nihayetinde 15 ay anne sütünden nasiplendi oğluşum ve şu an 25 aylık.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Hatırımda çok komik bir olay kalmamış. Ama her çarsıya çıkmamızda bir kabin arardık emzirmek için.

 5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

 “Sütüm yetmiyor mu, çocuk doymuyor mu, kaç gram içtiğini bilemiyorsun böyle biberondaki” …tarzındaki soruların hepsi benim cevabım “sütüm yetmese oğlumun kilosu normalden az olurdu.”

Bir de pişmiş pişmiş “ben bir emzirmeden tartıyorum bir emzirdikten sonra tartıyorum kaç gram içtiğini biliyorum” diyordum =) Şimdi olsa yine aynı cevabı verirdim.

Yorumlar

  • dilek
    22 Mart 2012
    reply

    nefret ediyorum şu boş konuşan dar kafalı kadınlardan. bende kızım ağlasada sızlasa da emziriyordum. eşimin teyzesi misafirliğe geldi sütün yetmiyor, bu çocuk böyle büyümez, git mama yap diye karıştı durdu. başta tınlamadım ama altı gün bizde kalınca odaya da gidip emzirsem baş edemedim peşimden geldi. önce dolaptaki sütlerim, sonra bir öğün mama derken biberonu alan bebeğim beni artık asla almaz oldu. hakkımı helal etmiyorum ne diyim:(((

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.