Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler -144

Bugünkü konuğum Twitter annelerimden sevgili Burcu Anne.
Deneyimleri ve tavsiyeleri emzirmenize destek olsun, sütünüz bol olsun!

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Şaşkınlık; Evet şaşkınlık diyorum çünkü hayatımda hiç böyle bir duygu yaşamamıştım. Hele o minik parçayı ilk kucağınıza verdikleri zaman nasıl tutarım, nasıl emziririm her şeye şaşırıyorsunuz çünkü inanamıyorsunuz.

Acı Ve Sevgi; Bunu yaşayan anneler bilirler acı ve sevgiyi o göğüs uçları yara olan anneler anlar ancak beni. Ama hiç kimse korkmasın bu acıdan, evladımızın sevgisi o kadar büyük ki acı yanında kalmıyor bile. Ben oğlumu emzirmediğim zaman anneme yalvarıyodum emzirmeyeceğik canım çok acıyor diye ama bebeğim acıkıp da ağlamaya başlayınca ne emzirmemesi, önce ben koşuyordum odasına hemen emzirmek için, gözümden yaşlar aka aka… Allah öyle bir sabır veriyor ki size muhtaç bir varlığa kıyamıyorsunuz.

Aşk; Bebeğinizi emzirirken seyretmek onunla hurur bulmak ona her gün bir kat daha fazla aşık olmak, dünyada eşi benzeri olmayan bir duygu.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

1- Su su su en önemlisi su . Bebeğimi emzirirken yaklaşık 4 litre su içerdim. Emzirme biterdi öyle bir susardım ki azalan sütümün hemen yerine dolduğunu hissederdim.
2- Humana Steel tea, işte bu benim vazgeçilmezimdi. Her sabah kahvaltıda çay yerine mutlaka bir fincan içerdim Öğlen ve akşam yemeklerden sonrada birer fincan içerdim. Ve sütümü çok arttırdığına inanıyorum. (Bu arada emzirirken hiç çay içmedim)
3-Yeşillik alırdım. Hep şöyle düşündüm kendimce inekler bol bol yeşillik tüketiyorlar ve bol bool sütleri oluyor. Bende yeşillik yersem (kıvırcık, semizotu, ıspanak, maydanoz, dereotu ) benim de bol bool sütüm olur. Ve oldu da zaten, birini emzirirken diğerinden fışkırırdı. Gaz yapar derseniz içine azıcık kimyon atarsanız gazınız da olmuyor. Bilginize…

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Sadece ve sadece bebeklerine ve kendine odaklanmaları. Bir de en önemli şey, sürekli “sütüm var, sütüm olacak” diye telkinde bulunmaları. Benim foşur foşur olan sütüm ilk zamanlarda var mıydı sanıyordunuz? Aksine neredeyse hiç yoktu, bu konuda bir hikayemi anlatayım. Oğlum doğduktan 3 gün sonra sarılık testi için kontrole hastaneye gittik. Değerler yüksek çıktı. Ertesi sabah bir daha test akşam bir daha test derken o minicik bebekten acımasızca kan alıyorlardı. Oğlumun bütün elleri bantlarla doluydu. Derken sarılık çok fazlalaştı ve fototerapi görmesi gerekiyordu. Oğlum küvezde hemşire gözetiminde olacaktı sadece beziyleydi ve gözleri bir bantla kapalıydı. Dedilerki evde kendinizi sağın ve sütünüzü getirin. İlk sağma işlemini yaptım 2 saatte 30 cc süt çıktı Hemşire bunu görünce ” Ayyy bu yetmezkii ” demez mi? Zaten üzgünsünüz sağlam girdiğim hastaneden oğlumu öyle görünce hasta çıkıyodum. Eveeet eve gidince sütüm artsın diye çılgın gibi kayısı suyu lohusa şerbeti ve su içmeye başlamıştım. Moralim bozulmasın diye sağdığım sütleri 2 saatte bir eşim götürüyordu hastaneye. 35 saat kaldı oğlum hastanede sonuçta çıktı fakat sürekli emzirin ki tekrarlamasın diyorlardı. Eve gider gitmez tekrar şerbetler kompostolar vs.. Tabii o kadar abartmışımki (2 günde 3 tencere kayısı suyu 2 tencerede lohusa şerbet ) Oğlumla ben ikimiz de alerji olduk =) Sonrasında sadece su içiyordum ve sürekli “sütüm çok olacak, sütüm çok” diyordum. VE OLDU DA HEM DE FIŞKIRACAK DERECEDE.
Bir de Medela’nın emzirme kalkanı var. Bebek birini emerken diğerinden akan sütleri biriktirdim. Aman demeyin buzluğu tamamen doldurdum o sütlerle ve dışarıda gezerken o kadar çok rahat ettim ki anlatamam. (o sütlerle süt annelik bile yapmayı düşünmüştüm ama kimseye ulaşamamıştım) Emziremeyeceğim yerlerde sadece dışarıda biberonla veriyordum. Hiç de alışmadı ve beni bırakmadı.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Aslında çok komik bir olayımız yok. Kalabalık ortamda emzirirken sadece sütün bazen tüm suratına sıçraması bana komik gelirdi.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Aaaaa sütün yağlı mı, değil mi? Size ne yağ ölçümümü yapacaksınız? Çocuğumuzu büyütürken çevrenin sorularıyla sanki yarış haline giriyoruz. Ne kadar da kimseyi takmıyorum desek bile her ayki kontrolünde ne kadar kilo almış ne kadar boyu uzamış merak ediyoruz. Ben artık kilolu ya da zayıf, uzun yada kısa diyen herkese;
HİÇ ÖNEMLİ DEĞİL ÖNCE AİLESİNE SONRADA VATANINA VE MİLLETİNE HAYIRLI EVLAT OLSUN DİYORUM OHH GÖNLÜM RAHAT OLUYOR!

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.