Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 140

Bugünkü konuğum sevgili Nilüfer Anne. Hamileyken yararlanmaya başladığı Annelerden Sütlü Tarifler’e şimdi kendi emzirme deneyimleri ve tavsiyeleriyle konuk oluyor, ne mutlu =)

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
 
Dünyadaki en büyük aşk, huzur, mutluluk.
 
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?
 
Açıkçası ben herşeyin moralle ilgili olduğunu düşünüyorum. O yüzden sanırım moralimi iyi tutacak şeyler alırdım =) Ama yiyecek olarak ise su, bulgur ve soğan alırdım sanırım =)
 
3-Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?
 
Deminki soruda da söylediğim gibi ben herşeyin psikolojik olduğunu düşünüyorum. O yüzden hamilelik ve sonrası dönemde olabildiğince morali yüksek tutmak gerekli. Ben hamileyken de hep bebeğimi emzireceğimi düşündüm, hiç aksini düşünmedim. 41. haftada malesef sezaryen doğum yaptım ama sezaryen olmama rağmen sütümün geleceğine emindim. O yüzden ilk tavsiyem olumlu düşünmek. Ayrıca kızımı da ilk doğduğunda bol bol emzirdim. Neredeyse her ağladığında emzirdim. Çünkü onun için sadece doymak değildi, bir şekilde aramızdaki bağ idi.
 
 
Bunun dışında zaten sağlıklı yaşam için neler yiyip içmemiz gerektiği belli. O yüzden emzirme döneminde de buna dikkat etmek ve bol bol sıvı almak gerekiyor. Ben zaten her zaman bol su içen biriydim. (böbrek hastası olduğumdan) Hamileliğimde ve sonrasında da günde en az 3 lt su içiyorum. Bunun dışında hergün en az 1 fincan rezene çayı içiyorum. Beslenmeme de dikkat ediyorum, bol sebze meyve, protein tüketmeye çalışıyorum. Ayrıca gaz yapabilecek yemekleri de bol kimyonla tüketiyorum. 
 
Bu arada ilk günlerde göğüs ucu yaralarım çok kötüydü onlardan da kalkan sayesinde kurtuldum. Kremler hiçbir işe yaramadı, çünkü krem sürdükten sonra göğüs ucu pede değiyor ve yanmaya devam ediyordu. Ne zaman kalkanı keşfettim, ondan sonra emzirmeler daha keyifli olmaya başladı.. 
 
4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?
 
Açıkçası çok komik bir olay yok şimdilik ama bazen kızımın köpek gibi hızlı hızlı nefes alıp vererek emmesi ve emerken bluzumu tutup çekmesi beni gülümsetiyor =)
 
5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?
 
Belki şans diyebilirim, biz ailelerimizden uzak bir şehirde oturuyoruz. Dolayısıyla sadece annem ve kayınvalidem yanımda oldu. Onlar da hep destek oldular. Ama sanırım sütümle ilgili bir şey söylense çok moralim bozulabilirdi. Emziren anneler de bu konuda kimseyi takmasın bence, aylık doktor kontrolünde bebeğinizin sağlığı yerindeyse sütünüz de yetiyordur!
 
Nilüfer Anne’yi blogundan takip etmek isteyenler için adresi de burada.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.