Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 139

Bugünkü konuğum yine Twitter annelerimden sevgili Senem Anne ve işte sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Haz, aşk, bağlılık…
 
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Kocam, ipad’im ve su =)
 

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Herkes söylüyor ama üstüne ne kadar bassak azdır. MORAL VE İNANÇ! En önemli iki şey. Ben zorlu bir emzirme sürecinden geçtim. Kızım doğduktan sonra sarılık oldu, emmek istemedi, emerken uyuyakalıp doymuyordu ve 3. gün yeterli beslenememekten şekeri düştü… Hastanede mama verdiler. O an benim için ölüm gibiydi. Korktuğum başıma geliyordu ve ben kızımı emziremiyordum işte. Çok ağladım… Eve geldik… Aynı durum devam ediyor. Evde de sabaha kadar açlıktan ağlayan kızıma mama vermek zorunda kaldık. Ama vazgeçmedim. Saatlerce memede kalmalar, açlıktan ağlamalar, meme ucumun çok acıması vs. hiç geçmeyecek gibiydi. Bu sırada sütümün az olduğundan şüphelendim, tabii benimle birlikte ailenin diğer fertleri de şüphelendi. Helvalar, kompostolar… Ne varsa yedim, yedirildim.
Ama ne zaman düzene girdi ve sütüm arttı biliyor musunuz? Ne zaman ki doktor kontrolünde kızımın genel durumunun iyi olduğunu öğrendim ve annemin yanına gidip üzerimdeki iş yükünü azalttım… Neşem yerine geldi, işte o zaman süt miktarındaki artış mucize gibiydi. Hep duyardım ama emin oldum: Keyifli anne = Bol Süt demektir.
Şimdi sütümü arttırmak için özel bir çaba göstermiyorum. Sütümün kızıma yetecek kadar bol olduğuna inancım tam, bu inanç her türlü besinden daha kıymetli.
Bir de bu konuda inanılmaz destek olan kocam ve annem var tabii ki. Derler ya emzirme konusunda aile desteği çok önemli diye. Gerçekten öyle. Her zorlu emzirme seansından sonra ben ‘doymuyor bu çocuk’ diye ağladığımda kocam da annem de inatla ‘saçmalama, senin sütün yetiyor, çocuğun doyuyor, sakın üzülme’ dediler ve bunu demekten hiç vazgeçmediler. İkisini de bu yüzden çok seviyorum.

Emzirme sürecine yeni başlayan anneler için tavsiyelerim şunlar:
– Her annenin sütü çocuğuna yeter! Buna gönülden inanın, inancınızı hiç kaybetmeyin.
– Acıyan göğüsleriniz sizi yıldırmasın, 1-2 ay içinde acılar mucizevi bir şekilde geçecek ve emzirmenin hazzını sonuna kadar yaşayacaksınız.
– Kendinizi süt arttırıyor diye gereksiz gıdalara vurmayın. BOL SU İÇİN… Dengeli ve sağlıklı beslenin.
– Bebeğiniz için değil ama kendiniz için kalsiyum alın. Süt için, peynir yiyin…
– Olumsuz her türlü yoruma kulaklarınızı kapayın. Hatta yakın çevrenizi sizi bu konuda olumlu motive etmeleri için uyarın.
– SADECE SABREDİN… Vazgeçmeyin. Yaşadığınız bu endişeli ve acılı günlerin çok yakın bir zamanda geçeceğini bilin, hatta bundan emin olun.
 
4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Süt geliyor mu acaba diye endişe içinde emzirdiğim günlerden birinde kızım emdikten sonra ağız dolusu süt kusunca seviç çığlıkları atmıştım. Çocuğunun kustuğuna bu kadar sevinen biri olamazdı herhalde =)

 
5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Her annenin olduğu gibi ben de ‘sütün mü yetmiyor acaba’ sorusuna çok sinir oluyordum. O zaman da hiç cevap vermedim bu soruya şimdi de olsa vermezdim =)

SON SÖZ: ASLA VAZGEÇMEYİN!

 Senem Anne’yi blogundan da takip edebilirsiniz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.