Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 137

Bugün emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri Twitter Annelerimden sevgili Esra Anne’den geliyor. Sütlü tariflerini kendi tarzında, emzirme hikayesiyle sorularıma olan cevaplarını harmanlayarak yazdı.

Merhaba Sevgili Anneler,
Ben 05.10.2009 itibariyle Irmak’ın annesiyim. 24 saat 24 ay emen bir bebeğin annesi olmak hem çok zor hem de bir o kadar güzel… Şu anda bu kadar sure emzirdiğim için şükrediyorum ve içim çok rahat.

Öncelikle, hamileliğim boyunca zaten doğal olan bu süreci benim de yaşayacağıma inandım, aklımdan emzirememek gibi en ufacık bir süpheli düşünce geçmedi. Ve Irmak sezeryan ile doğmasına rağmen doğar doğmaz harika bir şekilde emmeye başladı ve bunun keyfine vararak hiç bırakmadı.. Yani öncelikle herşeyde olduğu gibi yapacağımız şeye inanmalı…

Hastaneye giderken bile verilen şekerli kompostoları içmemek için, kuru kayısı ve kuru erikten yapılan kompostumuzu hazırlamıştı canım annem, ayrıca proteinli beslenmek önemli olduğundan yanımıza yoğurt çorbası ve gaz yapmaması için laktozsuz süt almıştık.
Zaten 3-4 gün içinde gaz problemleriniz azalacagından normal beslenmeye devam etmekte bir sakınca yok. Ama her gün şunları içiyordum. Hatta su yerine bile içtiğim oluyordu.
Kimyon tanesi kaynatıp içmek hem süte, hem gaza karşı faydalı.
Kuru kayısı, kuru erik, incir, ayva’dan (mevsimi ise) yapılan şeker ilavesiz komposto.
Hem bağışıklığı kuvvetlendirici hem de sütü artırıcı kaynar çayını asla atlamamak gerekli. Kaynar şeklinde aktarlarda satılıyor. (Tarifi şöyle: 2-3 Kabuk tarçın, 2-3 Kök zencefil, 1 Kök zerdeçal (bazen küçük oluyor ben 2 tane atıyorum), 2 kök havlucan, 5-6 adet karanfil, 1 hint cevizi, 4-5 yenibahar. Kaynayan 1,5-2 litre suyun içine yıkanmış tüm kökleri atın ve 5 dk. kaynatın. 5 dakika da dinlendirin. **Ben şekersiz kaynatıyorum, arzu eden şeker veya bal atabilir (ama balı su kaynakken atmamalı). Bununla ilgili yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.
Rezene, melisa, papatya zaten içilen bitki çayları arasında.
Asla adaçayı içilmemeli, süt yapımını engelliyor.
Beslenmede protein ağırlıklı beslenerek bol sebze (semizotu, pazı, roka ve mutlaka dereotu) tüketmek de her zaman olduğu gibi faydalı.

Bu kadar iyi beslenirken tabii ki ailenin desteği ve babanın desteği çok önemli…
Öncelikle herşeye kulak tıkamayı öğrenmeli, minik kuzu ile o sevgi bağını hissetmenin tadına varmalı, sonuçta hayatla olan tek bağı ve bu koca dünyada tanıdıgı sığınacağı tek varlık annesi…
Ben sadece bunu düşünerek her yerde her zaman emzirdim, market, sokak, park…Bunu bebeğimin ihtiyacı olduğu için yaptım, gayet doğal bir dürtü ile. Keşke planlı bir bebeğim olsaydı da Zeynep’in emzirme kıyafetlerini keşfedecek zamanım olsaymış… Tam bana göreymiş =)
İlk başlandığında biraz dişi sıkmak gerek kabul ediyorum ama her güzel şey için biraz sabretmek lazım. Benim canım fazla kıymetlidir, ilk başlarda inanın yastıkları ısırarak ve ağlayarak emzirdim, buna rağmen vazgeçmedim; benim tercihim olmamakla birlikte hep birlikte uyuduk, hep memede… Belki bu yüzden hiç sarılık bile olmadı Irmak.
Emzirmek diyince akla gelen ilk şey anne için azıcık acı da olsa bunun yerini bağlılık, güven ve sağlığa bırakıyor.

Emzirmeye yeni başlayanlara; bebek her istediğinde emzirin, bırakın saatleri, sınırları ve stres olmadan bir canlıya hayat vermenin ne mucize birşey olduğunun keyfini çıkarın derim.

Komik olay: Irmak üç aylık civarı; birlikte yatarken, ben uyuyorum; eşim uyanık. Irmak uyanıyor, memeyi bulup emmeye devam ediyor. Aynı şey banyo yaparken de oldu; Irmağı kucağıma aldım ve banyoya girdik. Kucağımda oturuyor, onu yıkayıp anneannesine vereceğim, ama dönüp bir emmeye başlaması vardı, çok gülmüştüm. Emme azmi!!

“AA mama vermiyor musun” sorularına “aa sen emzirmiyor musun” seklinde cevap verdim.
Bebeğim hiç çok kilolu olmadı, alması gereken kadar aldı, “tombik bebek görmeye alışkın ve uyumadığını duyan halkımız sadece süt yetmiyor bu bebeğe, yağlı değil sütün heralde” diyince uyumamasının açlığa bağlı olmadığını, yoksa kilo da alayacağını anlattım ve iç sesimi dinleyerek emzirmeye devam ettim. Şimdi olsa hiç duymazdım bile. Çok şükür ki doya doya fazlasıyla emdi, 24. ayda ben zorla bıraktırdım, halen gögsümü açıp öpüyor, orda uyumak istiyor, Irmak meleği şu an 28 aylık ama ona kalsa bir 6 ay daha emerdi. İtiraf edeyim; bazen keşke bıraktırmasaydım dediğim de oluyor =)

Ayy yine mi emziriyorsun, burada da mı diyenlere, Irmak istiyor ve ağlıyor, yapacak birşey yok, ben bakmandan rahatsız değilim dedim =)

Yeni annelere lütfen herkes destek olsun, moral çok önemli.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.