Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 136

Bugün emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri Twitter’dan tanıştığım sevgili Esma Anne’den geliyor. İlk emzirme konusunda tavsiyelerini de ekleyen Esma Anne’nin siz yeni annelere destek olmasını, emzirirken size güç vermesini ve sütünüzü artırmasını diliyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Haz, haz, haz

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Sütümü arttıran en önemli iki şeyin moral ve su olduğunu düşündüğüm için sanırım yanıma eşimi, kitaplarımı ve suyumu alırım sadece.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Altın tavsiye şu: Sütüm gelir mi diye düşünmeden, insanların “Aa yine mi emziriyorsun? Kucağa alıştıracaksın, sana bağlanacak.” gibi söylemlerini duymadan her fırsatta bebeklerini emzirmelerini ve kucaklamalarını öneriyorum. Ayrıca emzirmek dışında bebeği beslemek için bir alternatif olmadığını düşünmelerini tavsiye ederim bu sayede sanırım vücut süt üretmekten başka bir şey yapmıyor.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Bir gece rüya görüyordum, bebeğim uyanmış ve meme aranıyordu, rüyamda kucağıma alıyordum onu ve emzirmeye çalışıyordum ama bir türlü memeyi almıyor ve aranmaya, huzursuz sesler çıkarmaya devam ediyordu, sonunda ağlamaya başladı. “Ya nasıl olur” derken bir uyandım meğerse gerçekten acıkmış ve ağlıyormuş ben de onun sesini rüyada duyuyormuşum.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Bebeğimi göğsüme yaklaştırdığımda ilk etapta memeyi hemen tutmaz, bir müddet daha aranır, durur ve benim deyimimle biraz kavga eder, mücadele eder, ondan sonra emmeye başlar. O sırada bunu gören bazı insanlar ” Aa almak istemiyor, süt mü yok acaba?” derler. İlk başlarda en sinir olduğun soru buydu. Bebek makina değil ki düğmesine bas emsin, düğmesine bas uyusun. Şimdiki aklım olsa herhalde onlara böyle söylerim. Bir de hala sinir olduğum bir soru var o da: “Bebek neden ağlıyor?” Bunu soranlara da “Kendisine sorun neden ağladığını” diyesim geliyor.

Son olarak eklemek istediğim bazı şeyler var: Emzirmek için aslında bir eğitime ve uğraşa gerek olmadığını onca eğitim ve uğraş sonunda anladım. Bebek ne kadar küçük olursa olsun, bebeği memeye yaklaştırın, o zaten memeyi tutacaktır. O yüzden ilk emzirmeden itibaren anne bebek ile yalnız olmalı ve etrafında yardımsever (!) büyükleri veya sağlık çalışanları olmamalı ki rahatça bebeğini emzirsin. İkisi en uygun ilişkiyi zaten kuracak ve aşklarını başlatacaklardır. Ben emzirmeye başladığımdan beri emzirme bağımlısı oldum adeta. Bebeğim kendisi bırakana kadar, ister 2 sene ister daha uzun sürsün bebeğimi emzirmek istiyorum. Emzik ve biberonları bile kıskanıyorum ve bebeğime vermek istemiyorum. İşe başlamak için bebeğime biberon vermeye çalıştım ama almadı, sanırım için için seviniyorum biberon almadığı için. Ben de galiba ek gıdaya geçene kadar işe başlayamayacağım.

Esma Anne’yi blogundan da takip edebilirsiniz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.