Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 135

Haftanın ilk sütlü tarifleri Almanya’da yaşayan ve yine Twitter‘ın bizi buluşturduğu sevgili Banu Anne’den geliyor. Şöyle başlıyor emzirme hikayesine:

Öncelikle sorulara cevap vermeden, emzirmenin önemi benim icin çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Çünkü 3 tane tatlı kız annesiyim ve şu anda en küçük kızım 2,5 aylık. Almanya’da yaşıyorum ve burada doğumdan sonra ebeler ilgileniyor, onlar da çok önemsemiyor. İşin aslı çok enteresan, Almanlar emzirmeyi önemsemiyor, genellikle göğüslerinin sarkmasından korkuyorlar ve gereksiz buluyorlar (çoğuyla tartıştığım için biliyorum) Almanya’da emzirmeyle ilgili çok fazla kitap veya broşür de bulamadım. Eğer kısmet olursa ben bir kitapçık yazmak istiyorum… Herkes herşeyden bahsediyor ama yenmemesi gereken şeyleri pek yazan yok. Bunları ben yazayım:
1- enginar (kesinlikle yasak)
2- nane
3- maydanoz
4- dereotu (not: benim bildiğim ve annelerden duyduğum, dereotunun sütü artırdığı yönünde ama bazı kaynaklarda farklı bilgi olabilir)
5- asitli meyveler
6- domates
Bunlar benim bilip sakındıklarım tabii, alkol sigara ve kafeini yazmayı unutmayayım, ama bunu herkes bilir sanırımm… Cevaplara gelince,

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Bebeğimi 9 ay karnımda taşıdıktan sonra onu kendi sütümle beslemek çok başka bir duygu. Hatta emzirirken nasıl mutlu oluyorsam eşim “çok güzel bir duygu olsa gerek” bile dedi…Emzirmek bana göre aşk, sevgi, acayip bir duygu.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Adaya düşsem yanıma hurma, vita malt ve emzirme çayımı alırdım ama ceplerime emzirme pedlerimi kesin koyardım (çaktırmadan =)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Altın tavsiyem dinlenme, dinlenme, dinlenme ve hep pozitif düşünme. Sütleri gelmeyenlere sıcak havlu ve banyo tavsiyemi de unutmamak gerekir. Banyoda göğüslerine dayanabildikleri kadar sıcak su tutup daha sonra da her emzirmeden önce sıcak suyla ıslatılmış havluyla silerlerse hem bakterileri yok ederler hem de çocuk daha rahat ve huzurlu olur. Ayrıca sütlü bulgur çorbası başlangıçta sütü bayağı artırıyor.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Komik olay pek yaşamadım ama ben emzirirken gören almanlar icin çok komik oluyordu. “Emziren var mı bu devirde” der gibi bakıyorlar ben de onlara emzirmenin faydası üzerine bir nutuk çekip sırıta sırıta emziriyorum çok keyif verici oluyordu =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Eşimin ve özellikle ailemin “sütün yeterli mi acaba” deyip beni yetersizmişim gibi düşünmeye zorlamasıdır. Bir de komşum var ben emzirirken günah diye hep göğsümü örter, kadın bile olsa iyi değilmiş onun fikrine göre. Bence emziren her kadın kadınların yanında rahatça emzirmeli, özellikle emzirme sütyeni bu konuda çok faydalı, herkese tavsiye ederim.

Bu arada Almanya’da olup emzirme konusunda bilgi almak isteyen olursa seve seve yardıma hazırım diyor Banu Anne…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.