Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 134

Bugün konuğum yine Twitter annelerimden sevgili Zeynep Anne. İkinci soruya cevabına istinaden yaşasın emzirmeye destek babalar! diyorum, ve sizi Zeynep Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleriyle başbaşa bırakıyorum:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur; sıkıntılı başlayan bir hamilelik döneminden sonra onun kollarımda tatlı tatlı emmesi içimi büyük bir huzurla kaplar her zaman…
Mutluluk; eşimle birbirimize beslediğimiz aşkın bize böylesine güzel bir hediye vermesi, onun bizi seçmesi ve sayesinde sevgimizin kat be kat artmasının verdiği mutluluk…
Minnet; onu besleyebildiğim için bunu yaratana duyduğum minnet duygusu…

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Alkolsüz bira, maden suyu ve tabii ki eşim =) Onsuz asla yapamam =)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Kulaklarını herşeye tıka ve mümkün olduğunca pozitif ol. Biliyorum çok zor hele ki o lohusalığın katmış olduğu onca karmaşık duyguya rağmen… Mesela bebek emerken birden gazı sıkıştırıp ağlayacak ve etraftakiler ilk olarak “yok yok sütün gelmiyor, aç bu çocuk, doymuyor… v.s.” diyecekler, moraller bozulacak. Bebeğin neye ihtiyacı olduğunu, ne sıkıntısı olduğunu en iyi annesi bilir ve hisseder, ne kadar taze anne olursa olsun annelik içgüdüseldir. Derler ya bir bebekle bir anne doğar… Odaklanılması gereken tek şey “benim bolca sütüm var , bebeğimi benden daha iyi kimse anlayamaz” aslında bu kadar basit =)

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Bahar 36 haftalık doğduğu için ilk zamanlarında hafif sarılık geçirmesinin de etkisikle uyandırmakta zorlanıyorduk. Emzirirken uyukalmıştı ve ben yine uyandırmaya çalışırken birden göğüs ucum ağzından çıktı  ve nasıl bir aşkla emziriyorsam gayet tazyikli bir şekilde yüzüne süt fışkırmaya başladı. Bahar neye uğradığına şaşırmışcasına gözlerini faltaşı gibi açıp bi gayretle tekrar yakaladı göğsümü… Biz onu uyandırmak için çin işkencelerini aratmayacak şeyler yaparken bu kadar basit bi şekilde uyanması ve o şaşkın hali bizi o zaman çok güldürmüştü =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Beni sinir edebilecek soruları duymamazlıktan gelip hiç cevap vermemeyi başarabildiğim için sanırım şanslı dilimdeyim. Dolayısıyla hiçbirini duymadım diyebilirim =) Bebeğim 7 aylık oldu ve hala aynı coşkuyla emziriyorum ve bu sürecin mümkün olduğunca uzun sürmesi için elimden gelen herşeyi yapıyorum… Bir çok şeye rağmen hissettiğim bu pozitif duyguların emzirirken bebeğime geçtiğine inanıyorum ve onun da bunları hissedip mutlu bir bebek olduğunu düşünüyorum, bunu onun her halinde görüyorum. mutluluğum bu şekilde artıyor ve zincir gibi güzel şeyler güzel şeyleri getiriyor….

Yorumlar

 • ekinvebiz
  16 Şubat 2012
  reply

  Harika yanıtlar 🙂 Zeynep’e aynı pozitif bakış açısı ve mutlulukla uzun bir emzirme dönemi diliyorum.

  Sevgiler 🙂

 • Zeynep
  16 Şubat 2012
  reply

  Cok tesekkur ederim ekinvebiz 🙂

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.