Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 133

Bugün emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri Twitter Annelerimden sevgili Hande Anne’den geliyor. Sütlü tariflerinin yanı sıra, hamileliğinden başlayan emzirme hikayesini de yeni annelere destek olmak için paylaştı. Issız adada sütünü artırmak için istediği 3 şeyden birinin ben olmam da beni nasıl duygulandırdı, nasıl mutlu etti tahmin edersiniz :’) 

Sevgili anne adayları ve bebeğini yeni kucağına almış anneler, merhaba…
Ben 06.11.2009 doğumlu Bartu’nun annesiyim. Sevgili Zeynep sayesinde sizlere emzirme ile ilgili yaşadıklarımı ve tavsiyelerimi aktaracağım.

Hamileyken her ultrasona girişimde bebeğime bakmaya doyamazdım. Birgün parmağını emer halde gördüm ve o an içimden ‘yaşasın bebeğim emecek’ dedim. Emme refleksinin olduğuna inandım. Anne karnında parmağını emiyorsa memeyi de kabul ederdi herhalde =)

Hamile olduğumu öğrendiğim andan itibaren bebeğimi emzirmeliyim düşüncesini kendime amaç edindim. Herhengi bir problem olmadığı takdirde hiçbirşey beni bu düşüncemden vazgeçiremezdi. Hamileyken ve doğumdan sonra bu konudaki en büyük destekçim annemdi. Öğretmen bir annenin kızıyım, çalıştığı için bizi istediği gibi emziremeyen bir annenin. Bana söylediği ilk şey ne olursa olsun ’emzireceksin’di.

Hamileyken en önemli şeylerden biri iyi beslenmek. Evet ilk üç belki de dört ay bazı anneler için zor geçiyor .Ben de bu süreci zor atlatan bir hamişdim. Mide bulantılarından dört ay boyunca yataktan çıkamaz, her yediğimi maalesef çıkartmak durumunda kalırdım. Ama yine de kar kardır sözünden yola çıkarak pes etmedim. Yediğim ve yiyeceğim herşeyin bebeğime yarayacağına inandım. Hem gelişimi için, hem süt yapması için neler yemem gerektiğini araştırdım, zorlansam da yedim yedim =)

Özellikle içinde semizotu olan bol yeşillikli salatalar tercihimdi. Semizotunun her türlüsünü yedim. Eminim hepimiz bu dönemde yediklerimize dikkat ediyor ve önerileri dikkate alıyoruz. Bu yüzden benim ilk büyük tavsiyem semizotu. Ve hergün günde en az iki bardak süt içtim ve tabii ki elimde 1,5 lt lik su. Su ve ben ayrılmaz bir bütün olduk. Lütfen su ve sütü ihmal etmeyin.

Hamişlikte en büyük avantajım bol sebze ve meyve yememdi. Hem az kilo aldım (13kg) hem kendimi ve bebeğimi iyi besledim. Ankara’da özel bir hastahanede doğum yaptım. Maalesef son dakika mağduru olarak sezeryan doğum gerçekleşti. Hamişken duyduğum bir söz beni tedirgin ediyordu: normal doğum olmazsa sütün gelmesi gecikebilir! Şükür ki bebeğimi kucağıma alır almaz emzirmeye başladım.

O an hayatımın en unutulmaz en güzel anıydı.

Bebeğimi kucağıma veren hemşire bana nasıl emzirmem gerektiğini anlattı. Gerçekten altın bilgilerdi bunlar:

– Meme ucunu bebeğin damağına verin (ilk anda zorlansada mutlaka tutacaktır)

– Bebek emme anında yorulabilir, uyuyabilir, bu yüzden bebeğinizi kulak arkasıyla, ayak topuklarıyla oynayarak nazikçe uyandırın.

– Bebeği sarılıktan korumak için ilk beş gün emzirmenin büyük önem taşıdığını söyledi.

Sevgili anneler emzirmeyi öğrenmek ve bebeğin öğrenmesini sağlamak en fazla üç gün sürüyor. Üçüncü günde inanın siz de bebek de bunu kavrıyorsunuz.

Ve Hande Anne’nin sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Bebeğin anneye annenin bebeğe alışması, hissetmesi için kurulan en güzel bağdır emzirmek…Emzirmeye başladıktan sonra göğüs ucunda yaralar, kanamalar başladı. Hatta beşinci gün oğlum kanlı kustu. Sebebini bilmeme rağmen hemen doktora gittim. Doktorumuz tahmin ettiğim gibi göğüs yarasından kaynaklandığı söyledi ve rahatlatıcı krem verdi. Kremi kullandım faydasını çok görmesemde =) Sonra komşum geldi. Ben acıdan hem ağlayarak hem de mutlulukla bebeğimi emziriyordum. Bana ceviz kabuğunu önerdi hemen o an uyguladık. Sezeryanlı bir karnım, oğlum kucağımda, yürüyemiyorum, ve göğüslerimde ceviz kabukları…Ardından yaşanan mastit. Tanrım ben ne oldum! Ne yapıyorum!  Mesleğimi en güzel zamanımda bıraktım. Eve hapsediyorum kendimi. Hayatta olmadığım kadar duygusalım vs vs…

Biliyor musunuz anneler, benim bebeğim yaşadığım, yaşayacağım, vazgeçtiğim herşeye değer…Evet çocuk da yaparım kariyer de =) Ama şu an için mutlu, iyi ve ahlaklı bir insan yetiştirme gayesindeyim.

Emzirmek; bağlılık, mutluluk ve güvendir benim için…
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Issız bir adada öncelikli isteğim içilebilir su olurdu =) Yenilebilir yeşillikler ve Sevgili Zeynep seninle bizimle olmanı dilerdim… Senin gibi vaktini, emeğini bu uğurda harcayan bir kadın…Bir anneyle herşey daha kolay olur…

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Sevgili anneler ilk günler ne kadar çok emzirirseniz sütünüzün gelişimi o kadar kolay ve hızlı olur. Komposto, süt, bulgur pilavı ve tabii ki su önceliklerim içindeydi, size de tavsiye ederim..

Yediğiniz her yiyeceğin vitamini bebeğiniz için çok faydalı olacak. Bu yüzden ben, vitaminli olduğuna inandığım herşeyi -bebeğe kokar, gaz yapar gibi söylemlere aldırmadan- yedim.
5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Oğlum emdiği sütler sayesinde kiloları alınca “sadece anne sütüyle nasıl bu kadar kilo alır, kesin mama veriyorsun” diyenlere gıcık olurdum. Onlara diyordum ki “çok şükür bu mama benim imalatım ve tam yağlı =) “

Çok şükür ki bebeğimi istediğim gibi doya doya emzirdim. Şanslı bir anneydim ki sütüm oğluma çok yaradı. Ayda 1kg200gr dan aşağı kilo almadı. 1,5 yaşına kadar hiç ateşli rahatsızlık geçirmedi. Oğlumda emmeyi seven bir bebek olduğu için aralarda yaşanan sıkıntılara rağmen gül gibi geçinip gittik. Bartu’m şuan 27 aylık ve bu zamana kadar anne sütüyle beslenebilmiş şanslı bir çocuk.

Her annenin bu duyguyu yaşamasını ve her bebeğin anne sütünden faydalanmasını diliyorum. Sevgiler…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.