Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 131

Haftanın ilk sütlü tarifleri LeiLeo sayesinde tanıştığım Ayşe Anne. Doğuma girmeden önce siteye üye olmuş, ürünlerimden almıştı. Ben de emzirmeyle ilgili bir yardımım olabilirse bana her zaman yazabileceğini söyledim. İlk sorusu nasıl emzireceğim oldu, başka annelere de destek olabileceğini düşündüğüm için burada da paylaştım. Emzirmeye birlikte hazırlandığımız ve sütlü tariflerden de yararlanan sevgili Ayşe Anne şimdi emzirme deneyimlerini ve tavsiyelerini yeni annelerle paylaşıyor.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Bağlanma, tanışma, anlaşma/konuşma

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, marul, hurma

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Eğer kolikli bir bebeğiniz varsa ilk 10 günden sonra emzirme aralarını çok kısa tutmayın; sindirimin tamamlanması için emzirmeler arası en az 2.5 saat bekleyin. Ancak bebeğiniz kolikli değilse sık sık emzirin tabii ki!

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Nil’imizin kolik krizi esnasında son çare arabayla turlamaya çıkmıştık. Hava çok soğuktu (Ankara’nın ocak ayazı). Arabada kızım uyurken uyanıp ağlamaya başladı tekrar. Acıktığını anladım. Montumu açmıştım, bebeğim de kalın bir çanta montun içindeydi. O kadar kat giysiyi aralayıp onu arabayla giderken emzirmek durumunda kalmıştım..! Gayet komik, gergin ve soğuk bir emzirmeydi!

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Kolikli bebeğim günün çoğu saatinde olduğu gibi acılar içinde ağlarken insanların (bakıcı, anne, anneanne, vs.) “aç mı bu çocuk?”, “doymamış mı?” soruları beni çok sinir etmişti. Pek tepki vermemiş, sadece “hayır, onun derdi sindirimiyle” diye açıklamaya çalışmıştım. Sanırım yine aynı tepkiyi verirdim. Şunu unutmayın bebeklerini en iyi “anne”leri anlarlar ve hiçbir anne bebeğini aç bırakmak istemez. O nedenle alınganlık yapmayıp sorulara “he” diyip geçmek de yerinde olabilir. Keyfinizi bozmaya, sütünüzü azaltmaya değmez =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.