Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 129

Bugünkü konuğum sevgili Berna Anne. “Annelere ne kadar destek verilse azdır bence, bu konuda daha çok çabalamalıyız. Yeni annelerin buna çok ihtiyaçları var çünkü =) diyor ve başlıyor sütlü tariflerine:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Mutluluk, bebeğimle kurduğum güçlü ve tarifsiz bir bağ ve gurur. Bebeğimi emzirirken en çok hissettiğim duygu mutluluktu. Kızımla göz göze, birbirimize temas ederek emzirdiğim anlar hayatımın en özel ve duygu dolu anlarıydı. Hiç öylesine bir iş gibi yapmadım emzirmeyi, önemsedim. Emzirirken kızımla konuştum, onu okşadım, bazen şarkı mırıldandım. Onunla ikimize ait özel anlar olduğunu hissetmesini istedim.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Ben emzirirken bol bol su içtim, çünkü çok susuyordum =) Uzun uzun emen bir bebekti Ekin, memede uyumayı da severdi. O uykuya geçerken onun için eşimin ve benim hazırladığımız müzikleri dinlerdik beraber. O zaman 3 şeyi şöyle sıralayabilirim; su, müzik ve rahat bir yastık =) Çünkü kesinlikle anne rahat etmeli emzirirken.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Bu önemli bir soru. Tek söyleyebileceğim sabır! İlk zamanlar emzirme biraz acı verebilir, göğüs uçlarında sorunlar (yara vs) olabilir, ama hepsi azıcık sabırla ve zamanla geçiyor. Geriye emzirmenin ve bebeğinizle kurduğunuz bağın tadı kalıyor =) Hemen vazgeçmesinler, yılmasınlar. Ve en önemli tavsiyem, kimseyi dinlemesinler, içlerinden geldikleri gibi, zamana, ölçüye çok takılmadan bebeklerinin ihtiyacı kadar emzirsinler. Ben ne emzik kullandım, ne biberon. Tüm zamanımı keyifle verdim kızıma. O kucak kucağa, göz göze anlar bir daha geri gelmiyor. Sonraları çok farklı güzellikte anlar oluyor elbette, ama o zamanlar bambaşka =) Haa, bir de emzirme sorunlarında profesyonel yardım alsınlar (emzirme danışmanı yardımı) çevrelerindeki tecrübeli anneler bazen yardımdan çok kafa karıştırıcı ve çözüm engelleyici oluyorlar. (bu konuda çok şey duyuyorum yeni anne olanlardan, o nedenle bunu yazma ihtiyacı hissettim.)

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Emzirme döneminde en komik bulduğum olay sabah Ekin’i üstümde çok acayip pozisyonlarda bulmamdı =) Emerken bulduğu binbir çeşit pozisyon aklıma geldikçe hala gülüyorum =) Özellikle büyüdükçe emme işini iyice akrobasiye çevirmişti =) Her açıdan, ayakta, yatarak, tepetaklak, her şekilde emiyordu. Ve çok doğal bir şey olarak yapıyordu bunu, hareketinin bir parçası gibi =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Emzirme dönemim boyunca sinir olduğum demeyeyim de şaşırdığım 2 soru oldu. Ekin emmeyi çok seven bir bebekti. Kilosu da epeyce iyiydi, benim de sütüm çok boldu. Ekin’in sık sık ve uzun süreler emdiğini gören aile büyüklerimiz, “doymuyor mu bu çocuk?” diye soruyorlardı! Buna şaşırıyordum, çünkü benden süt fışkırıyordu, Ekin de tosuncuk gibiydi =) Soru baştan saçmaydı zaten =) İkinci soru da 31 ay emzirmemle ilgili, “hala mı emiyor bu çocuk! bırak kızım artık” sorusuydu. Sinir olmuyordum ama bu kadar karışılmasını da doğru bulmuyorum. Emziren anneleri daha rahat bıraksak, sakin ve mutlu şekilde emzirseler bebeklerini, çok daha iyi sonuçlar elde edeceğiz: daha çok emzirilen bebekler ve huzurlu anneler gibi =) Emzirmekten vazgeçen pek çok annenin yeterince destek görmedikleri ve sorunlarına çözüm bulamadıkları için vazgeçtiklerini düşünüyorum. Umarım Zeynep sayesinde yeni anne olanlara ulaşır ve az da olsa onların kafalarında emzirmekle ilgili sorulara tecrübeli anneler olarak yanıt verebiliriz.

Bu arada daha önce emzirme reformu ile ilgili sobelenmiştim, orada emzirmeyle ilgili düşünce ve deneyimlerimi yazmıştım.

Sevgiler =)

 

Yorumlar

 • ekinvebiz
  9 Şubat 2012
  reply

  Teşekkürler Zeynep, burada yer almak benim için mutluluk verici 🙂 Umarım okuyan anneler bebeklerini rahat rahat emzirmenin kendilerince yolunu bulurlar.

  Yeni annelere bol bol keyifli emzirmeler dilerim 🙂

  • LeiLeo
   9 Şubat 2012
   reply

   Sevgili Berna, asil ben tesekkur ederim vakit ayirdigin ve deneyimlerini paylastigin icin, yeni annelere birlikte destek olabildigimiz icin ben  de cok mutluyum =) Tum annelerin sutu bol olsun!

 • ekinvebiz
  9 Şubat 2012
  reply

  Teşekkürler Zeynep, burada yer almak benim için mutluluk verici 🙂 Umarım okuyan anneler bebeklerini rahat rahat emzirmenin kendilerince yolunu bulurlar.

  Yeni annelere bol bol keyifli emzirmeler dilerim 🙂

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.