Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 127

Haftanın ilk sütlü tarifleri sevgili Pelin Anne’den geliyor. Son bölümde belirttiği gibi anne adayları doğum öncesinde emzirme konusunda ne kadar bilgi sahibi olursa o kadar iyi, emzirme başladıktan sonra sorun yaşandığında birçok şeyi öğrenmek zorunda kalmak geç olabiliyor. Ben etrafımdaki tüm anne adaylarına rahat emzirmek için bilgileri, deneyimleri okuyun, hazırlık yapın diyorum. Hem kendilerinden emin olsunlar, hem de yaşanabilecek her duruma da  hazır olsunlar diye.

Pelin Anne şöyle başlıyor emzirme dönemini anlatmaya: “Oğlum Kaan 14,5 aylık. İlk 6 ay sadece anne sütü aldı. 4. Ay – 11. ay arası günde 3 kere sağdım. 3,5 aydır da günde 2 kere emmeye devam ediyor.” ve sütlü tarifleriyle devam ediyor:


1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, mutluluk ve tatmin
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Sarı leblebi, alkolsuz bira ve su

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Hamile anneler süt olacağına, emzirmeye inansınlar. Hamileyken mümkün oldukça sakin, huzurlu ve mutlu olsunlar, bebekleriyle bol bol konuşsunlar. Yeni anneler de mutlaka pozitif olsunlar, içgüdülerine kulak versinler. Bir bebeği en iyi annesi anlar, ihtiyaçlarını bilir. Emzirme konusunda rehberlere danışmaktan çekinmesinler.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Komik olarak nitelendireceğim fazla birşey olmadı fakat arada oğlum memeyi bıraktığında fışkıran sütten ağzı burnu süt olurdu, gözlerimiz birbirine kenetlenir, karşılıklı gülerdik.
5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Emzirirken gören büyüklerimiz, Kaan daha 6 aylık bile değilken “Sadece emiyor mu? Birşeyler tattırsana” dediklerinde sinir oluyordum ama hiç takılmadım, sıkılmadan herkese anne sütünün faydalarını anlattım. Ben doğum öncesi emzirme konusunda gerekli donanımı almış, bilinçli ve şansına sütü oğluna yeten bir anneyim. Keşke daha çok anne adayına ulaşsak ve minik kuzular mama terörüne maruz kalmadan doğanın mucizesinden uzun süre faydalansa…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.