Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 123

Bugünkü konuğum Twitter annelerimden sevgili Özden Anne. Deneyimlerinin ve tavsiyelerinin, ve son eklediği yorumunun emzirmenize destek olması ve size güç vermesi dileğiyle…

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Hayranlık, şükran, coşku.
Aslında bu üç duygu birbirine çok bağlı ve birleşince mutluluk, sevinç , haz alma, vb. duyguları da ortaya çıkartıyor…
Hayranlıkla emziriyorum çünkü kollarımda çoğu zaman ,gözü gözümde, eli elimde minik bir mucize var. Şükran duyuyorum böyle bir mucizeyi kucağımda tutup, kendi kanımla, canımla, sağlıkla, huzurla besleyebildiğim için. Coşku duyuyorum çünkü ellerimle 2,5 kg doğan mucizeyi hergün daha da büyütüyorum ve bunun en yakın tanığıyım =)
 
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su: Emzirirken elinde olmadan susuyor insan, daha önceleri hamilelik hariç hiç bu kadar su içtiğim olmadı… Allah hiçbir emzireni susuz bırakmasın =)
Hurma: İnanılmaz faydaları olan hurma, meryem suresinde de sözü geçen muhteşem bir meyve, hamilelikte başladım yemeye ve hastane bavuluma bile koydum, ondan mıydı bilmiyorum ama hem çok yağlı hem de besleyici oldu sütüm, küçücük doğan kızım 6 ay boyunca muhteşem boy attı ve kilo aldı.
Eşim: Kızımızı aşkımızla ve sevgimizle besliyoruz,bu duygular sütüme geçiyor artıyor ve aktarılıyor böylece kızımız da çok mutlu ve huzurlu bir bebek…
 
3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

İlk kucağıma verdikleri gün çok zorlandım, uyandırma ve memeye tutturma dünyanın en zor işi idi ve en can sıkan yönü ise sana muhtaç aç bir minik senin bu işi becermeni bekliyor… 3-4 gün sürdü belki de daha fazla… Beceremediğim için hırslanıp ağladığım oldu… Kolumu öyle yapıyorum olmuyor, böyle yapıyorum olmuyor ve en kötüsü de o an için bunun hiç olmayacağını düşünüyorsun! Ve günler geçip de benim kızıma, kızımın bana alıştığı an var ya, işte o an emziren annenin nirvanaya ulaştığı, himalayalara vardığı, kızgın kumlardan serin sulara atladığı andır! Tavsiyem yılmayın, korkmayın, umutsuzluğa kapılmayın… Emzirmeye niyet edin ve sabırlı olun… Emmeye niyeti olan bebek ve emzirmeye niyetli anneyi hiçbir şey durduramaz =)

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Emzirme benim doğal yaşam tarzım oldu, yapı olarak da rahat bir insan olduğum için hiçbir zaman emzirme odalarına kapanma, misafirliklerde ya da eve misafir geldiğinde kendimi bir yerlere kapatma durumlarım olmadı. Avm’ lerin yemek bölümlerinde, kenarlardaki banklarda, çocuk parklarında, gittiğimiz kafelerde akla gelebilecek her yerde kolayca ve gayet edebimle emziriyorum. Hiç kimse de umurumda değil, zaten en büyük destekçim biricik eşim =) Dolayısıyla hayatın içindeyiz, komik olan kızımın emzirirken bir eli elimde diğer eli ile de sırtımı gıdıklıyor olması, ayağını kimi zaman omzuma kimi zaman kafama çıkartması, olmadı ayağa kalkması gibi atraksiyonları oluyor, ama bunlar evdeyken oluyor allahtan =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Elbette ki ilk günden itibaren sürekli ve panikle sorulan(!) “Sütün var mı?” “Yetiyor mu?” gibi garip sorular… Olmasa nasıl emzireyim? Yetmese bu çocuk nasıl büyüyor? Ama tazesin, tedirginsin, ürkeksin, ettiğin laflarla bebene, sütüne zeval gelsin istemiyor, susuyosun…Ve  fenası sinirleniyorsun! Şimdiki aklım olsa yine susar ama bu kez sadece gülümserdim sinirlenmek yerine =)

Özden Anne, çok haklı ve önemli bulduğum, annelerin içini çok rahatlatacağını düşündüğüm bir yorum da eklemiş:

Geçen gün keşfettiğim bir şey var, emzirme bir yazgı aslında. Çünkü her bebek emecek, her anne emzirecek diye birşey yok! Bu anne ile bebeğin belki de doğum öncesi yaptığı bir anlaşma… Çünkü emzirme her kadının yapabileceği bir besleme çeşidi değil… Sabır istiyor, kafanın rahat olması gerekiyor ve hem bedensel (estetik açıdan) hem ruhsal fedakarlık istiyor aslında. Ama yadırganacak, yargılanacak bir konu olduğunu düşünmüyorum, bu bir seçim aslında… Bebek açısından baktığında ise emme işi her bebeğin yapabileceği bir beslenme çeşidi değil… Bebek hırslı, azimli olmalı bir kere. Bu ise yaradılış ve karakter meselesi. Emmek istemeyen, mama tercih eden bebeğin seçimidir o aslında! O zaman üzülmemek, küsmemek lazım ona… Hem çok insan var anne sütü almadan büyümüş, dünyanın sonu değil ya… Tek mesele emzirme anne ile bebek arasında bir bağ oluşturuyor ve büyüdüklerinde emmeyen çocuğa göre anneye düşkünlükleri daha fazla oluyor =)

Yorumlar

 • Sitare (@sitareden)
  31 Ocak 2012
  reply

  çok hoşuma gitti özdenin söyledikleri.herkes okusun,herkes faydalansın.samimiyetine ayrıca hayran oldum şekerim:)

  • özden bitiş
   31 Ocak 2012
   reply

   Çok teşekkür ederim, sitare:) sevgiler…

 • inci
  31 Ocak 2012
  reply

  Çok güzel dile gelmiş emziren annelerin samimi duyguları,Özden harikasın, ellerine yüregini sağlık. Şuan minik oğlum 3,5 aylık ve doyasıya emziriyorum,çok mutluyum 🙂 ilk oğlumu ikinciye hemen hamile kaldığım için sadece 3 ay emzirebilmiştim ve gerçekten çok zor bir dönemdi. Sürekli sütün yetiyor mu sorularına maruz kalmak hem stresimi arttırmişti hem de beni çok mutsuz etmişti. Hatta kayınvalidem sütümün kalitesini ölçmeyi teklif etti, çocuk doktorumuz bunu duyunca gerçekten sinirlenmişti…

  • özden bitiş
   31 Ocak 2012
   reply

   çok teşekkürler inci:) ahh bu kaynanalar…beni de çok zorladı lohusalığımda çok şükür atlattık… ve işte o zman dedim ki bir kadını en çok başka bir kadın zorluyor, hem de doğurmuş kadın yapıyor bu zorlamave baskıyı!kendi hiç yaşamamış gibi..ne çabuk unutuluyor yaşananlar…ama yine de kadın güçlüdür yaradılışından ötürü, anne olmak ise ayrı bir güç katıyor insana şükürler olsun:)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.