Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 121

Bugünkü konuğum Twitter annelerimden sevgili Özge Anne, nam-ı diğer ozgesizolmaz. Ben de “Annelerden Sütlü Tarifler Özge’siz olmaz” dedim, o da beni kırmadı emzirme deneyimlerini paylaştı. Özge Anne de yüzyüze tanıma fırsatı bulduğum canım annelerimden, bir de tatlı lokumu, Can’ı var, anlatmakla olmaz, görmek ve yaşamak lazım diyorum =) Ve  sizi Özge Anne’nin sütlü tarifleriyle başbaşa bırakıyorum:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Aşk – çünkü Can’ı kucağımda sadece emerken sabit tutabiliyorum =) stres -tam acı bitti, yaralar geçti dedik bu sefer dişlerle ısırmalar başladı =) sıkıntı – doğduğundan beri emer de emer emer de emer =)

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Yeşillikler (marul,roka…), kırmızı et ve hurma (hurma bebeğe gaz yapabilir gerçi ama ben çok yemiştim)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Süt gelir hiç paniğe gerek yok, ben hamilelikten önce göğsümden
ameliyat olmuştum, doktor emziremezsin demişti. Can’ı gördüm, sezeryandan çıktım hooop emzirdim çünkü emzirmeye çok kilitlenmiştim, hani emzirmemek diye bir seçenek hiç olmadı bende. Babam çok rahatsızdı, hastanede yoğun bakıma alındı Can 10 günlükken. Babama gitmedim ben görmeye. 3 aylıkken Can, babam öldü, cenazesine gitmedim çünkü can emmeliydi, kimse de demedi bana “ya kızım boşver git, 1 öğün mamadan bir şey olmaz, kendine eziyet etme, sonra vicdana azabı çekme”. Şu anda çekiyorum, Can’a 1 öğün mama versem ne olurdu? Hiiiç, ama vermedim, bilemedim, tamam mama için çok reklam var, kötü, ama bir de öbür taraftan bakmak lazım. Emzirmek içinde var, emzirmeyebilirsin, olabilir. Çok keskin olmaya gerek yok. Sütün olmaz, hamile kalırsın tekrar, yorulursun, depresyona girersin, canın istemez emzirmezsin. Bu bebeğini sevmiyorsun demek değildir. Emzirdim bebeğimi çok seviyorum da değil, emzirdim bitti bence, bu konuda biraz doluyum bu konuda ben =) Yeni anne olmak müthiş, gözüm Can’dan başka şey görmedi benim, ama emzirmek o kadar hayati değil, inanın buna ona gereken annesi, sağlam, mutlu annesi, süt değil sadece.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

İlk mastit olduğumda onların kist olduğunu ve öleceğimi sandım, gerçekten sandım bir anda çıkan kocaman kistler feciydi =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Ben emzirmeye o kadar sinir oldum ki başka sinir bir durum yaşamadım
konuyla ilgili =)

Böyle diyorum ama 16 ay oldu, hala emziriyorum. Niye dersen, 12. aydan sonra konu değişiyor, çok hareketli olan çocuğu ancak emzirirken öpüp kokluyorsun =) Ama gerçi bizimki emzik yerine kullanıyor yine kızıyorum, mesela bugün 57 dakika emip uyudu oooof diyecektim, yüreğim daraldı yani =) Bence bu sorular ilk 6 ay içinde, 12. ve 18.ayda cevaplanmalı, hepsinde farklı cevaplar olur =)

Yorumlar

 • enfabu
  26 Ocak 2012
  reply

  ağzınıza sağlık özge, ne güzel yazmışsınız. tavsiyelerine bayıldım.

 • enfabu
  26 Ocak 2012
  reply

  ağzınıza sağlık özge, ne güzel yazmışsınız. tavsiyelerine bayıldım.

 • ozgesizolmaz
  27 Ocak 2012
  reply

  enfabu teşekkür ederim:)

 • ozgesizolmaz
  27 Ocak 2012
  reply

  enfabu teşekkür ederim:)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.