Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 120

Bugünkü konuğum Emzirme Reformu gönüllüsü olarak bize Amerika’dan destek veren sevgili Bahar Anne’den geliyor. LeiLeo tarafında benim için de ayrıca özel bir yeri vardır kendisinin. Bana bir gün sevgili Bahar’dan bir e-posta geldi, “taaa Amerika’larda senin bluzlerini giyip emziriyorum” yazmış, ben de mutluluk tavan tabii =) Bir de anneciğinin adınaymış sipariş, ama ben bilemediğim için annesine “sütünüz bol olsun” yazmışım, o da bir komik anı oldu aramızda =) Şu anda ikinci bebeğini emziren Bahar Anne’nin sütlü tarifleri şöyle: 

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, sevgi, zevk

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Bol su, emzirme çayım (rezene, anason, papatya vs. bitkisel karışım)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

İlk hafta ve de sonraki 40 günlük lohusalık dönemi hem annenin sağlığı, hem de emzirmenin başlangıcı için çok çok önemli. Bu dönemde herşeyi yaparım moduna girmemek, bol bol dinlenmeye calışmak, aileden mümkün olduğu kadar ev işleri konusunda yardım almak, misafirleri minimuma indirmek. Hatta bebek dışında ağır kaldırmamak, vücudu çok zorlamamak, çünkü hamilelikte salgılanan relaxin hormonu hala vücutta oluyor ve eklemler incinmeye açık oluyor. Yemek, uyumak, emzirmekten başka birşey yapmamaya çalışıp kendilerini strese sokmamak, bu dönemin böyle gece gündüz saate bakmadan emzirerek geçeceğini baştan kabullenmek. Bol bol bebekle ten teması yaparak uyumak, “şımartırsın” yorumlarını takmadan bebeğini kucağında tutmak. Bebeğin emmeyi öğrenmesi, annenin emzirmeyi öğrenmesi için bu dönemin sakin, huzurlu ve dinlenerek geçmesi bence çok önemli.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Göğüsten süt fışkırması refleksiyle yeni tanıştığım için olur olmaz zamanlarda göğüslerin ıslanması, hatta emzirirken öbür göğsün bebeğin kıyafetlerine geçerek karnını ıslatması, bebek memeyi kavrayamadığında bebeğin suratının ve saçlarının ıslanması.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Sütün yetiyor mu?”

“Evet çok bol sütüm var” derdim, açıklamaya, sorunlara hiç girmeden! Kimin nasıl negatif bir yorumda bulunacağı belli olmuyor, kendimi korurdum böylece.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.