Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 12

Yeni annelere destek olmak amacıyla gerçekleştirdiğim Annelerden Sütlü Tarifler’de bugün sevgili Ayça Oğuş’un emzirme deneyimleri ve tavsiyeleriyle devam ediyorum.

Ben Ayça’nın tüylerimi diken diken eden, gördüğüm anda gözlerimi dolduran doğum fotoğraflarıyla LeiLeo’nun ilk günlerinde tanıştım. Facebook sayfasından ve web sitesinden fotoğraflarını, blogundan da yazılarını takip etmeye başladım. İlk günlerden beri uzaktan çok güzel elektrik aldığım insanlarla hep yollarımız bir şekilde kesişti, ya da ben “buluşalım, tanışalım” diyerek kesiştirdim =) Ayça’yla da bir gün mutlaka tanışacağız diye içimden geçiriyordum ki Emzirme Haftası etkinliklerinde defile  ile birlikte Ayça Oğuş, Özlem Turan ve Aslı Tür’ün sergisinin olacağı haberi geldi. Nasıl istiyordum üçüyle de tanışmayı, evren bu isteğimi duydu dedim.

Ve o heyecanlı, duygulu, coşkulu, harika paylaşımlarla dolu günü birlikte yaşadık. Sergi fotoğraflarını düzenlerken o çok heyecanlıydı, ben defileyi hazırlarken. Birbirimize sarıldık ve “çok güzel olacak” dedik. Ve gerçekten de güzelin ötesinde harika bir gün oldu. Sonra da hep iletişimde kaldık, işbirlikleri yaptık, konuştuk, yazıştık, paylaştık.  İşte bir paylaşım da Annelerden Sütlü Tarifler’de gerçekleşiyor ve sizi Ayça’nın emzirme deneyimleri , tavsiyeleri ve yine gözlerimi dolduran harika iki emzirme fotoğrafıyla baş başa bırakıyorum.

 1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Aşk, Huzur, Mükemmellik

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, huzur & uyku… Zaten huzur ve uyku adada olurdu değil mi ? Geriye bir tek su kalıyor…

3-  Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Benim faydasını gördüğüm bir şey var: E vitamini! Doğumdan en az bir ay önce e vitamini kapsülleri ile meme uçlarına masaj yapmak (sert değil, süt üretimini sağlayan oksitosin hormonu aynı zamanda doğum kasılmalarını da başlatır ve sert masajlar uyarı ile oksitosin hormonu salgılayabilir) O bölgedeki cilt dokusunu güçlendirebiliyor. Doktorum işe yaramaz demişti ama bence yaradı. Günde bir kere bir kapsülü paylaştırdım ve yaklaşık 2 ay kala başladım.  Altın tavsiye mi bilmiyorum ancak derinin güçlenmesi daha sonra meme ucu çatlakları için faydalı olabiliyor diye düşünüyorum.

Önemli not:  Ayça’nın blogundaki Emzirme sayfasında çok faydalı paylaşımları var, okumanızı tavsiye ediyorum.  

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

 Ah!! Göğüs kalkanları ile ilk aylarda sokakta gezmek!!! Zaten süt dolan göğüsler neredeyse 3 katına çıkıyor üstüne bir de kutular!! =) Yeterince komik ama bir o kadar ulvi bir görüntü benim için =)

5 – Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

=)  Böyle bir soru yok… Kulaklarım tıkalı uzun uzun emzirdim oğlumu… Şimdiki aklım olsa yine herkese kulaklarımı kapatırdım ve uzun uzun hatta daha da uzun emzirirdim =) 

Yorumlar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.