Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 119

Bugün Emziren Anneler Grubu‘ndan sevgili Fatma Anne paylaşıyor deneyimlerini. O da maalesef sıkıntılı bir emzirme süreci geçiren annelerden. Geçen hafta Ceren Anne‘ye sorduğum pompayla sağmayla ilgili sorularıma da cevap verdi. Siz de yeni anneyseniz ve emzirmeyle ilgili sorun yaşıyorsanız, lütfen ama lütfen destek alın. Yalnız değilsiniz ve sadece siz sorun yaşamıyorsunuz. Sütün azalmasında en büyük etken üzüntü, stres, endişe ve emzirme rutininin bozulması. Yani üretilen sütün doğru ve zamanında boşaltılamamasından dolayı kaynaklanan düzen bozukluğu. Bu durumları aşmadan sütünüzü artırmanız çok zor, beyniniz kendini süt salgılamaya kilitliyor. Rahatlayın ve bedeninize dönün, sadece kendinizi ve bebeğinizi dinlediğinizde düzeninizi bulabilirsiniz. Ve işte Fatma Anne’nin emzirme deneyimleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Sütüm çok az, oğlum doymuyor ve az sonra – açlıktan – çılgınlar gibi ağlayacak!

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Bebeğimle ıssız bir adada kalsam eminim sütüm daha fazla olurdu, ama yine de yanıma bir emzirme danışmanı, su ve bebeğimle koyun koyuna uyuyabileceğim rahat bir yatak isterdim.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Mutlaka önce bir eğitim alınmalı, çok acıdır ki emzirme konusunda ne kadın doğum doktoru, ne çocuk doktoru deneyimli. Tek bildikleri “ bir anne 2 bebeği aynı anda emzirebilecek kadar süte sahiptir” Peki ben 15 dakika sağdığımda biberonun altını bile ıslatamıyorum, neden?

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Emzirme ve pompa sürecine dair hiç komik anım yok, sadece bir kez oğlum emerken boğulacak gibi olmuştu, ben de çok sevinmiştim sütüm o kadar çok ki ememiyor boğuluyor diye. Ancak devamı hiç gelmedi.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Sütsüz inek. Sinir olmadım da çok üzülmüştüm ve çok ağlamıştım. Ben bu süreçte hiç kimseye kızmadım sadece kendime kızdım, kendime küstüm, kendimden bıktım. Herkese anlayışlı kendime ise nefret doluydum. Sanırım bir daha o anları yaşasam ilk önce kendimi anlamaya, durumu kabullenmeye, elimden geleni yapmaya çalışır gerisini Allah’a bırakmayı denerdim.

6- Pompa ile sütünü nasıl artırdın?

Oğlum 1 haftalıktı benim sağma sürecim başladı, oğlum doymuyordu, açtı, ağlıyordu. Belki ememiyor diye düşünerek ilk doktor kontrolü sonrasında pompa edindim. Oğlum emdikten sonra ve geceleri uyanıp sağdım. ilk sağımda biberonun altına ıslatamamışken zamanla bir sağımda 30-40 cc gördüm zaten en fazla 1 kez 50 cc çıktı.İlk sağdığımda göğsümün ucu kopacak sandım, 15 dakika sağdıktan sonra biberonun altı bile ıslanmadığında benim de ağlama sürecim başladı.

7- Kaç saatte bir pompaladın?

Yaklaşık 3 saatte bir. Şöyle ki; gündüzleri her emmeden sonra sağdım. Oğlum 3 aylık olduğunda gündüz emmeyi bıraktı, deli gibi ağlıyordu memeyi görünce. Geceleri ise emiyordu ta ki 4. ayına kadar, sonra onu da bıraktı. Ben de 7.ayı dolana dek gündüz işyerinde, gece evde pompa yaptım.

8- Bebeğinin memeyi reddetme sebebini biliyor musun? (Emme gücü olmaması, biberonun hızlı akışını tercih etmesi vs.)

Sütümün olmaması! Tek sebep bu. Oğlum büyük bir hevesle emiyordu ama en fazla yarım dakika sonra süt gelmeyince ağlamaya başlıyordu ve kızıyordu.

9- Pompa düzeni sırasında hiç sorun yaşadın mı? Nasıl aştın?

İşyerinde son derece anlayışlı davranıldı hiç sorun yaşamadım. Ama pompa saatle olan bir şey olduğu için dışarı çıkmak, gezmeye gitmek gibi ihtiyaçları hep erteledim ta ki sağma süreci bitene dek.

10- Pompayı neden bıraktın?

Bebeğim 7.ayını doldurduğunda artık bırakmak istediğimi fark ettim çünkü süt gittikçe azalıyordu, gün boyunca tüm sağdıklarım 50 cc dahi etmemeye başlamıştı. O gün yani 7 aylık olduğu gün işyerinde sağıp annemlere geçtim, koltuğun üzerine uzanmıştım uyuya kalmışım, rüyamda pompa yapıyordum ama nasıl bir süt, fışkırıyor adeta, via kap birkaç dakika içinde doldu taşacak nerdeyse, anneme diyorum ki “ baksana anne ben bırakmayı düşünürken nasıl da sütüm çoğaldı, Allah’ a şükür”. Sonra pompayı çıkartıp kaba bakıyorum, içindeki süt değil su! Ağlayarak uyandım ve bir daha pompayı elime almadım. Sütümün olmadığını sonrasında daha bir anladım, o kadar düzenli sağmaya karşılık bıraktığımda birkaç sızı haricinde hiçbir şey olmadı.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.