Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 117

Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’de konuğum Twitter annelerimden sevgili Bahar Anne, nam-ı diğer Mubitooo =) Geçen aylarda buluşmalarından birini Twitter’dan yakaladım, baktım yakınımdalar, “yarım saat uğrasam, tanışsak, bir öpüp kaçacağım =) dedim. O kadar sıcak, o kadar tatlılar ki, hemen kaynaştık tabii. Git gide daha büyüyor güzel arkadaş çevremiz, internet anneleri arkadaşlığından bir adım öteye taşınıyor. Çok güzel enerjilerin dolaştığı bir ortam oluyor, gülümseyerek, hayatıma kattığı değerlerin farkında olarak ayrılıyorum hep yanlarından.

Bahar Anne bebeğini severek emzirememiş, çünkü hep acı çekmiş. Her anne emzirme konusunda şanslı olmuyor maalesef, bu durumlara da hazırlıklı olmak gerekiyor. Ve her konuda olduğu gibi stres yapıp durumu iyice zorlaştırmamak gerekiyor. İşte Bahar Anne’nin deneyimleri ve tavsiyeleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Stres,acı,kan

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Malt içeceği, yeşil mercimekli bulgur pilavı, yeşillik dolu salata

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Benimki gibi acı çekerek geçen bir emzirme dönemiyse göğüs kalkanı.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Emzirmek benim için keyifli bir olay olmadı maalesef. Emzirme zamanı geldiğinde elim,ayağım titrer kaçacak delik arardım. Zaten sütüm de oldukça azdı.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Tabii ki “Sütün yetiyor mu?”. Benimki hiçbir zaman yetemedi. Anne sütü dünyadaki en mucizevi şeylerden biri. Ama bence “Çocuğunuzu ilk 6 ay yanlız anne sütüyle besleyin” diretmesi de strese sebep olup sütü azaltıyor. Herkes şanslı değil maalesef. Ben her zaman, bunun için “vermeyince Mabud,ne yapsın Mubi” derim =)

Geçen hafta Twitter’dan eşleriniz emzirme döneminizde size nasıl yardımcı oldu, ya da oldu mu diye sordum annelere. Annelerin cevaplarını babalara özel bir postta yazacağım =) Sevgili Bahar cevabını sütlü tariflerine eklemiş.

6- Eşleriniz emzirme sürecinizde size nasıl destek oldu, ya da oldu mu ?

Eşim hamileliğim, doğumum, emzirme sürecim ve çocuk bakımında sağolsun elinden gelen yardımı her zaman yaptı.Yapmaya devam ediyor. (Yaşasın yardımcı babalar diyorum ben de)
Tüm emziren annelere bol sütler…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.