Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 116

Bugün konuğum Twitter annelerimden sevgili Burcu Anne.  Son soruma gelen cevaplardan sonra sık sık düşünüyorum, ne yapsam da anneleri bu sorulardan kurtarsam… Yorumsever bir milletiz maalesef. Ne zor değil mi karışmamak, yorumsuz kalmak, soru sormamak? Gayet güzel emziren annelere etraftan gelen “sütün var mı, yetiyor mu, emiyor mu, şunu ye, bunu yap, yeter emzirdiğin artık mama ver” sorularını ve yorumlarını duymamaları için birer kulak tıpası hediye etmeli diye düşünüyorum =) Etkilenmemek çok zor, cevap versen bir türlü, vermesen bir türlü, en güzeli duymamak, sadece “annesiyim, biliyorum ne yaptığımı” diyip gülümsemek! Diyorum, ve sözü Burcu Anne’ye bırakıyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

İlk hissettiğim ve bence en önemlisi AŞK. Sonrasında da huzur ve bağlılık… Ama bazen uzun süren emzirme saatlerinde boğulacakmışım gibi hissettiğim de oldu =)

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Bol su, bol kırmızı et ve yastığım.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Bilen bilmeyen tüm kadınların bu konuyla ilgili mutlaka fikri var. Her zaman birşeyler anlatacaklar, bunun önüne geçmek ne yazık ki mümkün olmuyor. Enerjinizi bunlara harcamayın. Eğer gerçekten emzirmeyi istiyorsanız buna konsantre olun, gerisi zaten kendiliğinden geliyor. Son olarak bir sağlık probleminiz yoksa lütfen bebeğinizin bu mucizevi kaynaktan sonuna kadar faydalanmasını sağlayın.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Yanlış hatırlamıyorsam kızım henüz 1 haftalıktı. Gece gündüz her saat başı emziriyordum ve inanılmaz uykusuzdum. Bir gece kızımı emzirip eşime bıraktım ve erkenden yattım. Yatar yatmaz uyumuşum. 1 saat sonra fırlayarak uyandım ve yatağın içinde kızımı aramaya başladım =) Sanıyorum ki emzirirken uyuyakaldım ve kızımı yatağın içine düşürdüm…Durumu anlayana kadar çılgına döndüm, neyse ki bir an geldi geçti =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Tabii ki ‘sütün var mı?’ sorusu… Ben 1,5 ayda eski kiloma döndüm. Zayıf olduğum için herkes sütüm olmaz diye ön yargılıydı, farkındaydım. Hatta bunu dile getiren bile oldu. Ne yalan söyleyeyim, etkilenmedim, korkmadım desem yalan olur. O zaman söyleyecek söz bulamıyordum tabii ki ama şimdi olsa eminim söyleyecek bolca sözüm olurdu. Hiç alakası yok bu durumla, istediğim oldu ve 11 aydır kızımı emziriyorum.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.