Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 114

Haftanın ilk sütlü tarifleriyle yine karşınızdayım. Bende bağımlılık yarattı bu tarifleri paylaşmak. Her anneden duyduğum farklı deneyimler, bilgiler sayesinde bilgi haznem çok genişledi. Yeni annelere destek olmanın verdiği hazsa bambaşka. Sütlü tariflerden faydalandığınızı, sütünüzün artırdığınızı ve emzirme konusunda kendinize olan güveninizi artırarak rahatladığınızı umuyor, sizi Twitter annelerimden ve Sevgi’den Sevgilerle blogunun yazarı sevgili Sitare Anne’nin sütlü tarifleriyle başbaşa bırakıyorum:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

 Sevgi fırtınası, bağlanma, karşılıklı güven
 
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Bir gemi dolu içme suyu, bulgur ve mercimek =)
 
3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Telaşa kapılıp sütüm niye gelmiyor stresine boşu boşuna girmesinler. Bazen 3-5 gün süt gelmeyebiliyor. Doktorlar hemen mama verelim baskısı oluşturuyorlar. Bunlara kulak asmasınlar. Israrla bebeklerini emzirsinler. Hiç bir pompa bebeğin çenesi kadar kuvvetli çekemez memeyi.
 
4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Oğlumu 2 yaşına dek emzirdim, onunla ilgili pek komik bir anı hatırlamıyorum açıkçası. 10 yaşında şimdi. Kızımı emziriyorum şimdilerde. 20 aylık oldu bebeğim. O biraz farklı abisinden. Eğer çok keyifliyse neredeyse amuda kalkarak emme faaliyetini sürdürüyor. Kafa memeye gömülü bacaklar havaya kalkık. İnanılmaz komiğiz. Görenler yarılıyor gülmekten =)
 
5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Sütün yetiyor mu?” sorusuna öyle bir gıcık oluyorum ki anlatamam. Yahu ben anneyim. Yetmese bile “gel sen emzir” mi diyeceğim. Elbet çare bulmaya uğraşırım. Zaten sıkıntım varsa paylaşırım. Daralmış anneyi daha da daraltmakta üstümüze yok yani =)
Bir de şu yazımı paylaşmak isterim sizlerle. Daha fazla anneye ulaşsın, bir fikir olsun diye.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.