Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 11

Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’de konuğum sevgili Laçin Tenel. Ben Laçin Hanım’ın blogunu uzun zamandır takip ediyordum. Tasarım ve dikiş çok meraklı olduğum konular. Keşke elimden gelse de, içinde kumaşlar, değişik değişik malzemeler, dikiş makinası, kalıplar, kağıtlar olan bir atölyeye kendimi kapatsam bütün gün hiç çıkmasam. Üretsem de üretsem. Birkaç sevdiğim blog var, onlardan takip ediyorum, sürekli değişik el işi, hobi, scrapbook, sabun yapımı, keçeden aksesuar yapımı kitapları alıyorum ama icraat yok malesef. Ben kendi söküğünü, düğmesini doğru düzgün dikmekten aciz biri olarak sadece hayal edeceğim sanırım. Laçin Hanım da blogunda tasarladığı diktiği elbiseleri, aksesuarları paylaşıyordu ki, kızı Nil’e hamile kaldı. Sonra başladı Nil’e harika eşyalar dikmeye. Mini mini elbiseler, saç bantları, odasına kutular, yer halısı… O kadar güzel şeyler yapıyor ki ben de hayran hayran takip ediyorum. İnsan yapmış kadar zevk alıyor, kesinlikle tavsiye ederim. Ve şimdi sizi Laçin Hanım’ın emzirmeyle ilgili deneyimleri ve tavsiyeleriyle başbaşa bırakıyorum.

1- Bebeğinizi emzirirken hissettiklerinizi 3 kelimeyle anlatabilir misiniz?

Mutluluktan ağlama hissi :), yakınlık ve koruma içgüdüsü

2- Bebeğinizle ıssız bir adada kalsanız sütünüzü arttırmak için yanınıza alacağınız 3 şey ne olurdu?

Et, soğan ve uyku için yastığım

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyeniz ne olur?

Emziren annelerin deneyimlerini okumalarını tavsiye ederim ilk olarak. Doğumdan hemen sonra herkes size yardımcı olmak adına başınıza üşüşüp sizi daraltabilir, kibarca yalnız kalmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Eğer ilk günlerde sütleri gelmezse pes etmesinler sütün oturması birkaç haftayı bulabiliyor.

4- Emzirme döneminizde yaşadığınız en komik olay neydi?

İlk günlerde bebeğim devamlı uyuyordu, emzirme zamanı geldiğinde onu uyandırmak için ayaklarını çimdikliyordum ama bir türlü uyandıramıyordum. O uğraşım çok komikti.

5- Emzirmeye başladığınız andan itibaren en sinir olduğunuz soru neydi, ve şimdiki aklınız olsa nasıl cevap verirdiniz?

Öyle çok sinir olduğum bir soru olmadı ama etrafımdakilerin bebek her huysuzlandığında “emzirsene” demesine sinir oluyorum hala. Başka bir sıkıntısı olduğunu anlatmaya çalışıyorum her seferinde.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.