Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 108

Haftanın son sütlü tarifleri sevgili Semra Anne’den, Twitter ve Nurturia ismiyle Florian’dan geliyor. Eylül doğumlu oğluşunu emzirmenin yanı sıra, daha önce burada yazdığım Marka Anne sevgili Derya’nın başlattığı “Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar (ASOOB)” girişimiyle bir de süt kızı var. Şöyle paylaşmış süt annelik hikayesini : “Bazı anneler ne kadar uğraşsalar da yeterli sütleri olmayabiliyor. Bazılarının ise buzluklarına sığmayacak kadar çok olabiliyor ve ne yazık ki bir kısmını lavabolara dökmek zorunda kalıyorlar. Ben de doğumdan sonraki 2. günde sağmaya başlamıştım ve bebeğim 8 haftalık bile olmadan buzluğumun 2 çekmecesinden biri tamamen dolmuştu. Çok şükür ki boşa gitmedi sütlerim ve güzel bir süt kızım oldu.”

Semra Anne’yi hamileliğinden bu yana da yaşadıklarını paylaştığı blogundan takip edebilirsiniz diyor, sizleri sütlü tarifleriyle başbaşa bırakıyorum:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Mutluluk, huzur ve güven.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su (özellikle şekersiz komposto şeklinde), huzur, süt sağma makinesi.

Burada bence en önemli şey huzur. Ne yerseniz yiyin, ne içerseniz için, huzur olmadıktan sonra süt miktarını arttırmak pek mümkün olmuyor benim tecrubelerime göre. O nedenle özellikle ilk günlerde sizi rahatlatan, sizi germeyen ve huzur veren insanlarla bir arada olmaya çalışın. Bu kişi anneniz, arkadaşınız veya eşiniz olabilir. Size huzur vermeyen insanları anneniz dahi olsa yanınızda bulundurmayın derim. Zira iyilikten çok kötülük yaparlar. Bir diğer önemli nokta ise ilk günlerden itibaren memelerde biriken sütleri makina ile sağmak. Başlarda çok az süt ile doyan bebekler ilerleyen günlerde daha çok süte ihtiyaç duyuyor. İlk günlerden sağmaya başlarsanız sütünüz günden güne bollaşır. 3. ve son tavsiyem ise ilk günlerde bebeğinizi farklı pozisyonlarda emzirip mümkün olduğunca süt kanallarını açmanız. Ben klasik kavramanın yanı sıra futbol topu pozisyonu ile de emziriyordum bebeğimi ve bunun koltuk altına doğru olan süt kanallarını açtığını ve sütümün bol olmasını çok etkilediğini düşünüyorum.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Öncelikle annemden bir alıntı yapmak istiyorum. Annemin ilk günden beri bana söylediği en önemli şey “sakın sütüm yok deme, sütüm yayılmaya gitti de” idi. Eskiden hanımlar memede süt miktarı azalınca sütüm yayılmaya gitti derlermiş. Sütüm yok derlerse yok olacağına inanırlarmış ki ben de buna katılıyorum. Burada aslında amaç annenin mümkün olduğunca pozitif düşünmesi. Çünkü moral bozukluğu ve sütüm yok endişesi sütün azalmasına, sütün azalması da bu endişelerin geri gelmesine neden olup, maalesef ki bir kısır döngüye neden olabiliyor. O nedenle en büyük tavsiyem sütlerinin olduğuna ve bebeklerine yeteceğine inanmaları ve asla ve asla “sütüm yok” dememeleri.

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Başka bir annenin sütlü tarifinde de okumuştum. Ondan bir alıntı yapayım. Bence en komik olay ilk günlerde ev içinde “kabile reisinin karısı gibi dolaşmak” =) Bir kaç gün içinde göğüs kalkanı denen aleti keşfedince normal halime geri dönmüştüm neyse ki =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Çevremde çok şükür beni sinir edecek sorular soran insanlar pek olmadı. Özellikle annem çok pozitif bir insandır ve benim en büyük destekçim olmuştur. Sanırım benim en büyük şanslarımdan biri bebeğim doğduktan sonraki 2 haftayı annemle geçirmekti. Tek sinir olduğum şey bebeğim huzursuzlanınca “annesi acaba aç mı?” diye sorulmasıydı. Ben de “hayır aç değil az önce emdi” diye güzelce cevap verirdim. İkna olmayanların (ki sadece bir kişiydi inatla bana aç olmasa da bebeğimi sürekli emzirmem gerektiğini söyleyen) yanında da buyrun der oğluma memeyi uzatırdım. Oğlum ise memeyi daha görmeden emzirme pozisyonuna gelince kafasını çevirip reddederdi. Çok şükür ki aç olmayınca kesinlikle memeyi almayan bir bebek benim oğlum. Şimdi olsa yine aynı şekilde cevap verirdim sanırım.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.