Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 104

Haftanın ilk sütlü tarifleri yine Twitter sayesinde tanıdığım sevgili Vintage Duygular’dan geliyor. Keyif aldığı her şeyden, eskilere ait hatıralardan, el işi ve dikiş hobisinden, yemeklerden ve kızından bahsettiği blogunu da buradan takip edebilirsiniz. 

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

 Huzur, mutluluk ve sonsuz sevgi

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

 Su ve sağlıklı besinler geliyor aklıma.

 3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur? 

Sakın kendilerine baskı yapmasınlar, her zaman olumlu düşünsünler.  Başkalarının fazlasıyla müdahele etmelerine izin vermesinler. Bu müdahelelerin lohusalıkta duygusal olan bazı anneleri çok etkilediğine şahit oldum. Bir arkadaşım “bebeğime yetemezsem” diye çok taktığı için sütü çok azalmıştı. Bunu da aklına koyan etrafındaki bir takım bilmişlerdi. Doktoru “dünyanın sonu değil, bebeğin aç kalmayacak” gibi telkinlerle onu rahatlatınca işi oluruna bırakan arkadaşımın az gelen sütü 2 hafta sonra bolca gelmeye başlamıştı. Benim sütüm de fazlasıyla geldiği için, kızım uyuduğu zamanlar sağmak zorunda kalmıştım. Bu da beni oldukça yoruyordu. Zamanla hepimizin düzeni yerine oturdu. Kısaca, herkes kendi tecrübesini yaşıyor. Nasıl olursa olsun önemli olan bebeğimize stressiz ve sevgi dolu yaklaşmak ve olumlu düşünmekdir bence.

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Birkaç aylık olan kızım emerken arasıra gözlerini kocaman açıp etrafına bakıyordu. O bakışları hiç unutamam. Ben güldükçe tuhaflık bendeymiş gibi bana bakıyor, sonra hiç istifini bozmadan emmeye devam ediyordu. Ve o gözler yine kocaman açılıyor… =)

 5– Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

İnsanların fazlasıyla detaylara burnunu sokmaları, herşeyi bilmek istemeleri ve sormadan kendine kendine bir sürü nasihat vermeleri çok sinir bozucuydu. Ama ben hep kızıma da yansıyacak olan stresi yaşamamak için anında kesip atar, cevabını verirdim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.