Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 103

Haftanın son sütlü tarifleri, yine Twitter sayesinde tanıdığım sevgili Özlem Anne’den, nam-ı diğer Sıra Dışı Annelik’ten geliyor. O da bir ikiz annesi, ve kendi değimiyle sıra dışı bir annelik yaşıyor. 2005’de ikizlerinin doğmasıyla birlikte yaşadıklarını ve dünyadaki gelişmeleri diğer ikiz anneleri ile paylaşmak için www.siradisiannelik.com sitesini kurmuş. Site ile birlikte çok güzel dostlar edinmekle kalmamış, sosyal projeler de yapmış Özlem Anne. Ayrıca çok yakın bir tarihte piyasaya çıkan ve ‘ikinci ikizlerim’ dediği Sıra Dışı Hamilelik “İkiz Hamileliği” ve Sıra Dışı Annelik “İkiz Anneliği” isimli kitaplarını yazmış.

İşte ikiz emzirme konusunda tavsiyeler ve deneyimlerle Özlem Anne’nin sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Biz de olaylar x2 olduğundan;

Mucize, ümitsizlik ve gurur.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

 Su, şekerli ve sütü arttırıcı gıdalar.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

İlk başlarda emzirmek zor gelebilir ama mutlaka ve mutlaka ısrarla her türlü yolu deneyerek bebeklerini emzirsinler. Özellikle de çoğul anneleri bebeklerini sağlıklı büyütmek ve sadece rutin kontroller dahilinde çocuklarını doktora götürmek istiyorlarsa çocuklarını mutlaka emzirsinler. Emzirmek, anne ile bebek arasındaki sevgi köprüsüdür.


4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Sabahın köründe kalkıp, öğlen 2’ye kadar bebek emzirmek! Önce birini sonra diğerini! Doktorlar, “bebekler ne kadar emmek isterlerse o kadar emsinler” demişti. Tamam da emzik değil ya anne! 20 dakika bir bebek için yeterli bir süre.

 5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Her bebek ağladığında, “kesin karnı acıkmıştır, al sen şunu bir emzir” en nefret ettiğim soru buydu. Sanki bebekler sadece acıktıklarında ağlıyorlarmış gibi! Şimdi ise “ben bebeğimin neden ağladığını biliyorum” diyerek onlara cevap verebilirim. Çünkü her türlü ağlamanın nedeni farklı!

Bunun dışında ikiz annelerine sorulan sorulardan bir kaçı da şöyle;

İkisini birden nasıl emzirdin?

Sütün yetti mi?

Çoğul anneleri; bebeklerini eşit miktarda ama daima emzirmeliler. Her çocuk emzirme moduna programlanmış bir şekilde, ilk ve 2 yıl yetecek gıdası ile dünyaya gönderiliyor. Bundan sonrası annelerin tecrübelerine, istekli ve azimli olmalarına kalıyor.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.