Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 100

Bugün 100. annemin sütlü tariflerini paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Acemi anneleri emzirmeye hazırlayan deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim hepinize.

Bugünkü konuğum sevgili Sibel Anne. LeiLeo‘yu kurmama sebep olan kişi. Onun hamileliğinde, emzirme döneminde yapışık ikiz gibi gezdiğimiz için sanki ben doğurdum, ben emzirdim. Bir gün beni aradı, bebeğimiz daha 10 günlük ya var ya yok. “Zeynep kurtar beni”, dedi. “Dışarda şahane bir hava var ve ben bebekle çıkamıyorum, emzirecek kıyafetim yok.” Ben de ara, ara, bakmadığım yer kalmadı. Gömlek falan ayarladım ama onda da rahat edemedi. Yurtdışından getirdiğim emzirme kıyafetine de ne dualar etti. İçime attığı bu tohum LeiLeo’ya dönüştü. Can arkadaşım bu harika duyguları bana yaşatan bebeğin sahibi olmama sebep oldu. Ben de ona çok dua ettim =) Şimdi gelelim Sibel Anne’nin sütlü tariflerine:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, onu besleyebiliyor olmanın verdiği vicdani tatmin, sevgi bağı

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3
şey ne olurdu?

Her gün 3’er bardak anne sütü arttıran çayın yanında rezene çayı,(bir yudum ondan bir yudum ondan alıyordum), her gün 1 tatlı kaşığı kimyon ve bol bol su. Saat başı birşey içiyordum yani =)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne
olur?

Rahatlama – Olabildiğince rahat olup dışarda olup bitene kulak asmamak çok önemli. Bebeğinle o muhteşem duyguyu karşılıklı yaşamak gerekiyor. Çok basit bir denklem var: Kafan rahatsa sütün var, değilse sütün yok.
Sabır – Başlarda çocuk çok sık acıktığı için çok kısa aralıklarla emzirmek
gerekiyor. Her ağladığında başka ne yapacağını bilmediğin için memeyi açıyorsun, sanki acıkmış gibi düşünüyorsun. 24 saat memem dışarda kaldığını bilirim. Gerçekten muhteşem bir duygu ama buna dayanmak gerçekten zor ve sabır işi.
Bir de dışarda, yani toplum içinde emzirme konusunu aşın. Birileri mememi görecek diye kastıkça süt gelmiyor, ya da bebek rahatsız olduğunuzu hissediyor ve emmiyor. Memeniz anne olduktan sonra bebeğinizi besleme yeriniz. Giyin emzirmeye uygun bir kıyafet, bebeğinizle kendinizi atın sokaklara. Eve kapanmak da bunalıma sokuyor çünkü. Siz rahat ve mutlu olunca bebeğiniz de rahat rahat emecek. 

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Çok var hangisini anlatsam  =) Çok büyük şansım olan en yakın arkadaşımız ve komşum olan Ahmet, 24 saat emzirmeme alıştı o ayrı, bir gün yediğimiz sütlacın benim sütümden yapıldığını söylediğimdeki surat ifadesini hiöç unutmayacağım =) 

Sokak kapımın salonuma açılma dezavantajı nedeniyle sucu dahil gelen herkesin mememle karşılaşması da ilk zamanlar güldürüyordu beni…
Bir de 2 yaşındaki çocuğumun kardeşi emerken “ben de tekrar emeceğim” diyip meme ucunu ağzına almadan dudaklarını emiyormus gibi oynatması da beni çok güldürmüştü =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun  soru neydi, ve
şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?
Sütün yarıyor mu?
Ne kadar daha emzireceksin?
Boşver memeyi pompayla çek biberonla ver
Kes sütü ya, biz de mamayla büyüdük boşver, bir de  göğüslerin şiş değil sütün var mı?

Şimdiki aklım olsa hepsine kapatın çenenizi derdim, ama kibarlığımı bozmadım ve sabırla her ay kilo aldığını, sütün yaradığını ve devam etmemiz gerektiğini açıkladım.

Üçüncü çocuğum da olsa aynen bu şekilde emzirebildiğim kadar emzirirdim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.