Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 28

Haftanın ilk Annelerden Sütlü Tarifleri’i Emzirme Reformu gönüllüsü sevgili arkadaşım Melike Günal’dan. Melike aynı zamanda LeiLeo’yu ilk deneyen annelerdendir, güzel oğlu Arda’ya battaniye almıştı hiç unutmuyorum, sonra yazışmaya başlamıştık, sonra da Emzirme Reformu’nda da yollarımız yeniden kesişti.

LeiLeo bana harika arkadaşlar kazandırdı, hep diyorum, herşey fani, bu dostluklar baki ve en değerli.

Herkese sağlıklı, mutlu, güzel haberlerle, gelişmelerle dolu bir hafta dileyerek sözü Melike Anne’ye bırakıyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Mümkün değil anlatamam =) Çünkü her dönem farklı hissettim desem =) İlk günlerde huzur ve kelimenin bittiği yer. Yanında hediye olarak da, “doğru mu emziriyorum, acaba doydu mu” düşüncelerinden dolayı endişe. İleriki aylarda, acemi anne olmaktan “nispeten” kurtulunca, endişe gitti, keyif geldi. Şimdilerde ise endişe, bu sefer de “yahu biz emzirmeyi bırakma işinde treni kaçırdık” mı diye. Özetl, huzur, keyif, endişe diyebilirim.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, ısırgan otu ve rezene (Bunlar bir ikili, o yüzden tek kalem sayılır =), Still tee.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Sakin ol ve emzirme sürecinin keyfini sür. “Sütüm az mı, bebeğim doyuyor mu” diye endişelenme ( desem de endişeleneceksin, ama ben yine de diyeyim) Sen annesin, senden daha iyi kimse bilemez. Senin iç sesin yanılmaz, kendine ve iç sesine güvendikçe emzirmek çok daha kolaylaşacak çünkü endişelerin bitecek. Endişelerin bittikçe, rahatlayacaksın, sen rahatladıkçada sütün artacak. 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi? Komikten ziyade çok gülüp eğlendiğim bir anımı paylaşmak isterim. Oğlumun meme emerken, memeyi bir iki kere emip, bırakıp ardından bana bakıp kahkahalar atması.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Tabii ki “kızım bu bebek aç, ondan ağlıyor!” “Döner söylesem, doyar mı?” türevinde manasız bir cevap vermek isterdim. Bir de 6 ayı dolmamış bebek için; “hava çok sıcak, içi yandı bu çocuğun, evladım, gel dinle beni biraz su verelim.” Buna cevap bile vermezdim. 

Son olarak Melike Anne’nin Sütlü Tarifler için yorumunu da eklemeden edemedim, umuyorum yeni annelere iyi geliyordur.

“Yeni annelere nasıl iyi gelecek bu paylaşımlar, fikrine sağlık Zeyno!”

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.