Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 188

Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’e Twitter annelerimden sevgili Gökçe Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleriyle devam ediyoruz.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Bebek sahibi olabilmek tek başına bir mucizeyken emziriyor olabilme lütfu da dünyalara bedel… Mucize, sihir, yaşama isteği…

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Aslında birçok şey sayabilirim ama ilk etapta aklıma gelen; su, boza, balık oldu.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Her annenin sütü bebeğine özeldir. Ne kadar aralık ve süreyle emzireceğinizi en iyi siz bilirsiniz. Emzirme anne-bebek arasında görünmez bir bağ oluşturur ve emzirdikçe bu bağ güçlenir. Birkaç acemi denemeden sonra en konforlu emzirmeyi sağlayacaksınızdır…

4- Emzirme döneminde yaşadığın en  komik olay neydi?

Emeklemeye başladığı andan itibaren yatarak emmeye karşı gelmeye başlamasıyla beraber ortaya çıkan görüntüler herkesi güldürürdü… Mesela, yatarken dizlerinin üzerine kalkıp takla pozisyonunda emerdi. Sürekli itiş kakış durumunda emdik =) 

(Bu arada kızım 16 aylık oldu ve biz emmeyi henüz bıraktık…)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Herhalde her anne acemilik döneminde aynı tarz sorulara maruz kalmıştır. Benim de başım bu zamanlarda bu sorularla dertteydi… Bilirsiniz, ilk zamanlar – hele ki sezeryan olduysanız – sütünüz gelene kadar kolostrum gelir memeden. Bebeğin bağışıklık sistemi icin hayati önem taşıdığını okumuştum. Tabii sütüm gelene kadar gerek mememi sağarak gerekse bebeğimi sürekli emzirerek hem bu süreci hızlandırmaya hem de kolostrumu verebildiğim kadar vermeye çalıştım… Birkaç gün bu meme sağmalar esnasında yanımda olan büyüklerim: ‘Cık, yok sütü gelmiyor bu kızın, normalde sağıldığında fışkırması lazım, bu ne böyle?’ gibi sorularla zaten lohusalık ve yeni hayata alışma dönemi bunalımı çeken anneyi daha da irite edebiliyorlar. Ben o zamanlar elimden geldiğince anlatmaya calışmıştım ama nafile tabi =) Şimdi olsaydı hiçbirini duymaz, kendimi yormaz, içimi rahat tutardım ki bu da – stresten uzak durmak- sütün gelmesinde önemli bir etken.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.