Zeynep Gözübüyük

Anne sütünü depolama

Doğum izniniz bitti, bebeğinizden gün içinde ayrı kalacaksınız, bebeğinizin anne sütüyle beslenmesine devam edebilmesi için sütünüzü depolamak istiyorsunuz.

Size birkaç ipucu ve benim en yakın arkadaşımla yaşadığım tecrubelerim:

–          Gece emme sıklığını ve süresini siz sabah evden çıkmadan hemen önce bebeğinizi emzirebilecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

–          Uykusunu böleceğiniz bir saatte çıkıyorsanız sabah 15-20’şer dakikadan göğüslerinizdeki sütü pompayla depolayabilirsiniz. Bebeğiniz aynı sabah o çektiğiniz sütü taze taze içebilir ya da dolapta daha önceden depoladığınız sütler varsa tarih sırasına göre devam edebilirsiniz.

–          İş yerinde 2-3 saatte bir süt çekmeniz çok önemli. Göğüsler düzenli olarak pompayla uyarıldıkça günlük süt üretiminiz de artacaktır.

–          Bir göğsü en az 1-2 dakika uyarın.

–           Sütünüzün gelmesini sağlamak için bebeğinizin göğsünüzde olduğunu hayal edin, onun bir fotoğrafına bakın, rahatlayın, gülümseyin ve onun beslenmesi için en değerli dakikaları sarf ettiğinizi bilin, bunu yaptığınız için mutlu olun.

–           Bir göğsü en az 15 dakika sağın, göğsün tamamen boşaldığından emin olun.

–          Bir gün az süt gelirse ya da pompa yapmaya fırsatınız olmazsa üzülmeyin, moralinizi bozmayın, bir damlası bile altın değerinde olan sütünüzü ne kadar verebilirseniz kar diye düşünün. Moral bozukluğu, stres en olumsuz etkiyi yaratıyor, var olan sütün dışarı çıkmasını engelliyor.(Oksitosin hormonu)

Çoğu iş yerinde annelerin pompa yapmasına uygun emzirme odası olmadığını biliyorum, Emzirme Reformu da bu nedenle gerekli. Ama şartlar uygun olana kadar elinizdeki imkanlarla en iyisini yapmaya çalışın. İş arkadaşlarınıza, müdürlerinize, etrafınızda bu konunun öneminden haberdar olmayan herkese, bebeğiniz için en sağlıklı besinin anne sütü olduğunu ve eğer sütünüzü pompayla çekmezseniz sütünüzün giderek azalacağını hatta biteceğini, süt kanallarınızın tıkanacağını, mastit olabileceğinizi, ateşlenebileceğinizi anlatın. Anlatın çünkü çoğu insan anne sütünün öneminin ve emziren annelerin ne yaşadığının farkında değil.

 Ben ofisteki en yakın arkadaşımla her gün öğle tatilinde pompa yaptım, tam 6 ay, her öğlen. O vazgeçti ben vazgeçmedim. “Bugün bitecek, bak artık gelmiyor” dedi, ben yapıştırdım pompayı göğsüne. “Ben şimdi pozitif enerji yüklüyorum memelerine, sen kapat gözlerini, rahatla, bak şimdi başlayacak akmaya” diyordum ve 2 dakika sonra akmaya başlıyordu, yarım saatte 100 ml. süt depoluyorduk her öğlen. Öğlen tatilleri haricinde kurulu saat gibi saat 10.00 ve 15.30 da kahvemi ve onun süt arttıran çayını alıp toplantı odasının anahtarıyla birlikte başına dikiliyordum. Sağma süresi öğlene göre daha kısa olsa da yine 70-80ml. çıkartmaya çalışıyorduk. O zamanlar anne sütü, emzirme konularında hiç ama hiç birşey bilmiyordum. LeiLeo’dan yaklaşık 1 yıl öncesinden bahsediyorum. Ama arkadaşımın doğurduğu ilk gün bebeğinin göğsünden çıkan sıvıyı içerek beslendiğini görmem bu mucizenin önemini kavramama yetti. Bir annenin bebeğini beslemesi için kendi bedeninden gelen doğal sıvıdan daha değerli ve besleyici ne olabilirdi?

Ama bazen durum çok zor oluyor. Bizim en azından toplantı odamız vardı. Sizin de iş ortamında süt çekmeniz çok zorsa ve kesinlikle tercih etmiyorsanız gece emzirme seansından sonra 20’şer dakika pompa yaparsanız gece süt üretimi çok daha fazla olduğu için depolamanız daha kolay olur. Uykusuz kalacaksınız ama bebeğinizden ayrı kaldığınızda sizin sütünüzle beslenebilecek.En azından ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemek için biraz uykusuz kalmaya ya da işyerinde zorlanmaya değecektir. Ek gıdalara geçince emzirme sıklığınızı da azaltacağınız için iş saatlerinde süt çekme sıklığınız da düşecektir.

Ben henüz anne değilim ama anneliğin en büyük fedakarlık olduğunu çok iyi biliyorum. Bu yazdıklarımı emzirme konusunda yol gösterilmeye ihtiyacı olan annelere tavsiye olarak yazıyorum, yaşadıklarını ve öğrendiklerimi paylaşıyorum. “Yaşamadan yazması kolay” demeyin 🙁

Bebeğinizi ister anne sütüyle besleyin, ister farklı takviyelerle, hepiniz sadece “anne” olduğunuz için birer meleksiniz ve bebekleriniz büyüdüklerinde onların biricik anneleri olacaksınız. 

Hepinize bebeklerinizle sağlıklı günler diliyorum.

Sevgiler,

Zeynep

Yorumlar

 • ocean spray
  19 Nisan 2011
  reply

  arkadaşların ne kadar şanslı böyle bir destekçileri olduğu için.
  aynen bizim şirkette bahsettiğin gibi emzirme odası yok. toplantı odaları da genelde dolu. oda bulana kadar geçen süre süt sağdığım süreyle aynı olabiliyor bazen!!

  • LeiLeo
   20 Nisan 2011
   reply

   Iste Emzirme Reformu bu yuzden gerekli, destek vermediysen adresi http://www.emzirmereformu.com
   Kurumsal hayatta emzirmeye devam etmek zor evet, ama her saniyesi bebege deger diye dusununce katlaniyor insan sanirim…sana da kolayca sagman icin bos toplanti odalari ve bol sutlu gunler diliyorum 🙂

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.