Zeynep Gözübüyük

Anne sağma rutinini tutturabilirse sütte azalma olmuyor

Bugün süt sağma deneyimleri sevgili Tanya Anne’den geliyor. Girişimci anneler grubunun en enerjik ve pozitif annelerinden biri olan sevgili Tanya’yla tanışmamız sitesi Leomio.com‘u kurunca oldu. “Aaaa LeiLeo’ya kardeş gelmiş” demiştim ilk okuduğumda, hiç unutmuyorum. O kadar tatlı bir enerjisi var ki sitenin ve Tanya’nın, daha yüz yüze tanımadan ısınmıştım. Tanışınca da yanılmadığımı anladım =)

Hepimize pozitif enerjiler veren Tanya, bebeği Leo’ya da 1 yıl boyunca böyle güzel enerjilerle yorulmadan, usanmadan süt sağmış. Şimdi deneyimlerini siz taze annelerle paylaşıyor. Evde ya da işyerinde sağma deneyimlerin nasıldı?

Ben oğlum doğduktan bir hafta sonra sütümü sağmaya başlayan bir anneyim, süt ateşi denen şeyin başıma gelmesi ile bebeğin sütü tam olarak bitiremediğinde göğüste kalan sütün ateş yaptığını anlamamız üzerine derhal Medela’nın Swing modelini aldım. Gece 21:30’du hiç unutmuyorum, eşim Çamlıcada’ki e-bebek mağazasının açık olduğunu buldu internetten ve hemen yolunu tuttuk, deneyerek pompa alınabildiğini görmek beni çok sevindirmişti. Dolayısı ile sağmaya çok erken başladım. İlk başlarda 2 saatte bir sağıyordum çünkü evdeydim. Bebek 2,5 aylıkken haftanın iki günü işe döndüğümde de sağma işlemlerini 3 saatte bir ofisimde yapıyordum. Eğer anne sağma rutinini tutturabilirse sütte hiç bir azalma olmuyor.  Bir de bunu bol su, rezene çayı ile destekleyince sütle ilgili hiç bir sıkıntı yaşamadım.

Evde sağınca emzirmeyle pompanın dengesini nasıl kurdun?

Ben sütümü sağdığım çin emzirme işini cok erken bıraktım, dolayısı ile 3 saatte bir beslenmelerini aksatmadığımız için bebek sağlıklı, tok ve güzel uyuyan bir bebek oldu. Üstelik gaz yapmayan biberonla verdiğimiz için anne sütü kaynaklı gaz sorunu da hiç yaşamadım.

Sütünde artış oldu mu?

Beyin sütü bebeğin ihtiyacına göre yapıyor, dolayısıyla sık sağdığım zamanlar sütte artış oldu. Hiç unutmuyorum bebek 5 aylıkken sütün miktarını 1 litreye çıkardığım günler olmuştu, bildiğin süt entegre tesisi olarak çalışıyordum =)

İşyerinde sağma deneyimlerin nasıldı?

Ben şanslıydım, işe erken döndüğüm için ofiste sağma ile ilgili bir sorun yaşamadım, herkes destek oldu. Üstüne üstlük zahmetli bir iş yaptığım için de ekstra bir tezahurat vardı ofiste =) Bu sayede tam bir yıl boyunca hiç aksatmadan verdim anne sütünü.

Nerede sağdın?

Ofiste çok sayıda banyomuz vardı, bu banyolardan birini bu iş için ayırdık, her daim temizlenen hijyenik bir yer haline getirdim, sadece ben kullandığım için de hiç sorun yaşamadım.

Kendini nasıl motive ettin?

O zamanlar tek amacım bebeğe 1 yıl süt vermekti, zaten işe de erken döndüğüm için en azından bebeğim için bunu yapmalıyım dedim, eşim de bu konuda her zaman ve her yerde bana destek olmuştur. Sadece ofiste değil, dışarıda iken de süt sağmam için gerekli ortamı hep hazırladı. Süt sağmak başlarda çok zormuş gibi görünebilir ama bebeğin tek ihtiyacının anne sütü olduğunu düşündükçe bence zaten bu iş zor olmaktan çıkıp keyifli bir hale dönüyor.

Evde ve işte kaç saatte bir sağdın?

Başlarda 2 saatte bir, 4 aydan itibaren 3 saatte bire çıkardım, sanıyorum 7 aydan sonra 4 saatte bire çıkardım ve bir yaşına dek böyle devam ettim.

Nasıl /neyin içinde sakladın?

Ofiste sağdığım sütleri biberonun içinde muhafaza edip eve giderken biberonlar için özel tasarlanmış termos çantalama koyup götürüyordum, bazen ofiste fazladan süt sağmışsam Lansinoh ve Medela’nın süt saklama torbalarına koyup deep freezede biriktirir sonra topluca Mado’dan aldığım köpük kutuların içinde eve götürürdüm. Bebek 7 haftalıkken iş için gittiğimiz Atina seyahatine bu şekilde 3 kutu dolusu süt ile eve döndüğümü hiç unutmam =)

Sen işteyken evdeki emzirme rutini ve biberonla verme rutini nasıldı?

Biz hep bir rutine tabi olduk, çok bebekken 3 saatte bir, daha sonraları 4 saatte bir, katı gıdaya geçtiği dönemde ise günde 500 cc alabileceği bir düzen yaptık. Sabahları erken, öğle uykusundan önce ve gece sütünü hep anne sütü olarak verdik. Benim annelere diyeceğim birkaç şey var, bebek en azından 6 aya kadar anne sütü alabiliyorsa almalı, ve anne ile baba da bunun için elinden geleni yapmalı, gerekli ortamı hazırlamalı, bunu sıkıntı olarak görmemeli ve keyifle yapmalı, ne zaman ki bu iş işkenceye döner, işte o zaman anne yorulur, bezerse bu sütün azalmasına sebep olur. Annenin keyfi hep yerinde olacak ki bol sütü olsun =) Ve çevresindeki herkes de buna destek olmalı. Bol sıvıyı da hiç unutmamalı.

 

Yorumlar

 • fatma
  22 Mayıs 2012
  reply

  Süper bir yazı olmuş, Kesinlikle emzirirken mutlu olmak çok önemli bende kendi deneyimimden biliyorum. stresten uzak, bol rezeneli 🙂

 • Canan
  7 Haziran 2016
  reply

  Ne güzel hem işte hem evde destek görmüş. Bense 5,5 aylık bebeğim için ofiste günde 2 kez süt sağabilirsem öpüp başıma koyuyorum. Sonra da sütüm artsın diye ne ürün bulursam kullanmaya çalışıyorum.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.