Zeynep Gözübüyük

Ağlaya ağlaya emzirdim

Bugünkü konuğum zor geçen emzirme dönemini paylaşan sevgili Burcu Anne. Bana “Annelerden Sütlü Tarifler’i hep takip ettim ve katılmayı çok istedim,  ama o kadar kötü bir emzirme dönemi geçirdim ki anneleri korkutmak istemedim, bir de sorulara hep başladım, bir türlü devamını getiremedim, kötü deneyimlerim yüzünden o sorulara cevap veremedim.” dedi. Ben de soruları cevaplamak zorunda olmadığını ve deneyimlerinin birçok anneye yardımcı olabileceğini ve benzer durumları yaşayan annelere yalnız olmadıklarını göstereceğini söyledim ve onu yazmaya ikna ettim. Bana anlatırken gözlerinden akan yaşları durduramıyordu, eminim ki yazarken de ağlaya ağlaya yazdı, aynı ağlaya ağlaya emzirdiği gibi…Ama biliyorum ki anlatmak, paylaşmak ve yeni anneler onun yaşadıklarını yaşamasın diye yol göstermek onu hafifletti. Yeni annelerden ricam bu yazıyı okuduklarında morallerini bozmasınlar. Malesef emzirme her anne için sorunsuz yaşanan bir dönem olamayabiliyor. Sizin de başınıza gelirse panik olmayın, bir uzmandan yardım alın. Ve ne yaşarsanız yaşayın kendinizi hiçbir şekilde suçlamayın, “neden emzirirken iyi hissetmiyorum, neden bebeğimi besleyemiyorum, ben anne olmayı beceremedim” demeyin. Kendinize olan güveninizi hiçbir zaman kaybetmeyin. Herşey biz insanlar için, ve bu durumun çok şükür ki çaresi var, süt olmasa da artık şükür ki bebeğinizi doyurabilecek mamalar var. Burcu Anne’ye bu zor dönemini paylaştığı için çok teşekkür ediyor, sözü ona bırakıyorum:

Sevgili arkadaşım Zeynep, tatsız bir emzirme süreci geçirdiğim için tecrübelerimi yazmaya çekindiğimi söylediğimde bir çok annenin benim gibi hissettiğini söylemişti.

Ve nihayet, bazı annelerin başkalarının hatalarından ders almaya ve işlerin bir tek kendilerinde ters gitmediğini bilmeye ihtiyacı olabilir düşüncesiyle kendi tecrübelerimi yazmaya ikna oldum.
 
Bazı anneler  emzirme konusunda diğer annelerden daha fazla zorlukla karşılaşabiliyorlar ve  bazen bu zorluklar bu mucizevi olaydan alınan haz duygusundan mahrum kalmalarına  bile sebep olabiliyor.  Ne yazık ki ben de o talihsiz annelerden biriyim.  Doğanın anneleri emzirmeye teşvik etmek için verdiği bu duygular olmadan emzirmek, çok daha fazla sabır ve motivasyon gerektiriyor.
 
Benim yaşadığım ilk sorun pek çok anne gibi meme çatlakları ve kanaması olmuştu. Doğumdan sonraki 3. gün artık göğüslerim çok acıdığı için emziremez olmuştum. Bolca çatlak kremi sürsem de hastaneden eve geldiğim ilk bir kaç gün göğüslerim iyileşene kadar bebeğimi sadece hastane tipi pompa ile sağarak beslemek zorunda kalmıştım. Hastaneden ayrıldığımızda oğlumun normalin biraz üstünde kilo kaybı olduğu için doktorumuz 30 ml formül mama takviyesi önermişti. Bu miktarın üstünde vermeye korkuyordum, hatta bu kadar bile verdiğim için vicdan azabı çekiyordum. Bir yandan bebeğim durmaksızın ağlarken, kendimi paralarcasına oğluma süt sağmaya çalışıyordum.  “Bebeğim doymuyor mu? Biraz daha fazla formül mama versem sütümün azalmasına sebep olur muyum? Ya bebeğim bundan sonra memeyi reddederse?”  gibi endişeler içinde kalmıştım.
 
Şimdi bile tam olarak sorun neydi emin değilim. Kakasının çişinin sayısına bakılırsa, doyuyor olmalıydı. Kilo alımı az olsa da boyu iyi uzuyordu. Doktorumuza göre büyümesi normaldi. Fakat sağdığım sütü ya da formül mamayı kadehle verdiğimde, kadeh biter bitmez ağlamaya başlıyor ve daha fazla istiyordu. İstiyordu da sütüm o kadardı. Daha fazla formül mama vermeye de korkuyordum. Tekrar süt sağana kadar emzikle oyalamaya çalışıyordum. Annelerin en sinir oldukları şey sütlerinin yetmediğinin söylenmesi. Fakat ya gerçekten durum buysa?
 
Bebeğim ya doymuyordu ya da tatmin olmuyordu.Şimdiki aklım olsa kendimi de bebeğimi de o kadar yıpratmaz ve oğlumu sakinleştirecek kadar formül mama verirdim. O arada da 2 saatte bir sütümü sağarak sütümün artmasını sağlardım. Sütüm yeterli seviyeye geldiği zaman da sadece anne sütüne geçerdim. Bazı anneler meme çatlakları geçene kadar göğüs kalkanı kullanmanın çok faydasını gördüklerini söylüyorlar. Bebeğin memeden emerek tatmin olması için bunu da denerdim.
 
Bebeğimi tekrar emzirmeye başladığımda ise bebeğim kesinlikle memeyi bırakmıyordu. Artık emziği de almıyordu. Emzirme sürecinin başlarda çok sabır isteyen bir iş olduğunu duymuştum. Güçsüz emdikleri için 45 dk. ya da 1 saat kadar emzirmek zorunda kalındığını da duymuştum fakat benimkisi memeyi emmeye başladığında “hiç” bırakmıyordu. Tam galiba uyudu çekeyim memeyi ağzından diye hamle yaptığım an birden emmeye başlayınca ben de devam etmek zorunda kalıyordum. Bıraktığımda ağlamaya başlıyordu çünkü. Doktorların, ilk ay bebeklerin her istediklerinde ve onlar istedikleri süre boyunca emzirmeyi önerdiklerini biliyordum. Memeyi emzik yapma denen durum ilk ay içinde bebekte olamazdı. Bebeğin çenesi güçsüz olduğu için yoruluyor ve ememiyordur dediler. Tamam ama benim yapmamı gereken en doğru şey neydi bilmiyordum. Aralıksız memeye yapışık bir bebekle, günlük temel ihtiyaçlarımı bile gideremez hale gelmiştim.Resmen perişan durumdaydım. Emzirirken herhangi bir haz alamadığım gibi bu işi 6 ay sürdürebileceğimden bile emin değildim. Gündüzleri sürekli memede olduğu için yatağında yatmıyordu.
3. haftadan sonra geceleri de yatağında yatmamaya başlamıştı.  3 aylık olana kadar geceleri yarı oturur pozisyonda, bebeğim memeye yapışık bir şekilde uyumak zorunda kalmıştım.
 
 
Bu arada ilk baştan beri sık sık meme başlarındaki  gözeneklerde (nipple pores) beyaz noktalar beliriyordu. Ne olduklarını anlayamadığım için müdahale etmeyip kendi hallerine bırakmıştım.  Fakat bu durum sütün çıkışını engellediği için sütün az gelmesine ve sık sık süt kanallarında tıkanıklığa sebep oluyordu.
Daha sonraları bu durumu kendisine sorduğumda o önemli bir şey değil, kendi kendine geçer diyen meme cerrahıyla aynı fikirde değilim. Araştırmalarım sonucu biraz geç de olsa bulduğum çözüm şu: kendinizi yakmamak şartıyla göğüsünüzün dayanabileceği kadar sıcak suya göğsünüzü daldırıyorsunuz suyun içinde biraz bekledikten hemen sonra bebeğinizin emmesini sağlıyorsunuz. Tek seferde işe yaramazsa tekrarlıyorsunuz. Bebeğiniz güçlü ememiyorsa hastane tipi pompayı da denebilirsiniz. Zararsız olsa da, bu yöntemi uygulamadan önce, siz yine de bir uzmana danışın derim ben.
 
Üstüne bir de Fibrokistik göğüslerim olduğu için yapısal olarak  da süt kanalı tıkanmasına  bir yatkınlığım olduğunu da öğrendim. Dolayısıyla normalde olması gerekenden çok daha sık problem yaşıyordum.
Sol göğsümdeki  bir tıkanıklık uzun sürünce bebeğim öteki göğsü tercih etmeye  başlamıştı ki bu durum daha ilk ay içinde göğüslerimde asimetriye sebep oldu.
Bebeğim 1 buçuk aylıkken sol göğsümdeki iyileşmeyen tıkanıklıkla ilgili çektirdiğim ultrasonda şüpheli bir yapıyla karşılaşıp ciddi ciddi kanserden şüphelenildi ve ben de tru-cut biyopsi yaptırmak zorunda kaldım. Sonuç temiz çıkana kadar geçen sürede yaşadıklarımı anlatamam.  Bu işlemi takip eden bir kaç gün boyunca da acıdan ağlayarak o göğsümden süt yerine kan sağmak zorunda kalmam da cabası.  Bir yandan gereksiz yere bana bunları yaşattılar diye  kızsam da, doktorları suçlayamıyorum. İhmale gelecek şey değil. Bazı durumlarda hamilelik kanserin varlığını gizleyebiliyor ve doğumun ardından kanser birden ortaya çıkabiliyormuş.
 
Bütün bu yaşadıklarım zincirleme reaksiyon şeklinde gelişti. Çözümlenmeyen bir sorun bir ötekisinin sebebi oldu. Aslında bu anlattıklarımın büyük kısmı sadece ilk 1 buçuk ay içerisinde oldu. Bu süre çok önemli . Bu süre içinde meme dokusu son halini aldığı için artık asimetrinin düzelmeyeceğini söylediler. Küçük kalan sol göğsümün süt üretimini de ne yaparsam yapayım arttıramadım. Soldan o kadar az süt geliyordu ki, oğlum tek göğüsten gelen sütle büyüdü diyebilirim.
 
Bebeğim büyüyüp daha güçlü emmeye başladıkça, memeye yapışma sorunumuz çözülmeye başladı. Her ay daha da kolaylaştı ve ancak 3. aydan sonra  2-3 saatte bir besleme düzenine geçmeyi başarabildim. Hatta katılara geçtiğimiz 6. aydan itibaren süt emmesi için onu ben ikna etmeye çalışır hale gelmiştim. Doktorumuzun tavsiyesiyle  1 yaşına kadar emzirmeye devam ettim. Yavaş yavaş azaltarak, memeden kesme sürecini inanılmaz bir kolaylıkla gerçekteştirdik.
 
Zamanla herşey yoluna girmeye başlasa da, asimetri meselesini o kadar kafaya takmıştım ki neredeyse her günümü, ben bu işi diğer anneler gibi beceremedim diye ağlayarak geçirdim. Ayrıca emzirirken hiçbir zaman haz duyamadım. Emzirirken çok güzel şeyler hissettiklerini anlatan annelerin hikayeleri karşısında hala göz yaşlarıma hakim olamıyorum.  
 
Herşeye rağmen kendimi bile şaşırtarak oğlumu  1 yaşına kadar emzirebildiysem herkes emzirebilir diye düşünüyorum. Zorluklarla karşılaştığınızda hemen pes etmeyin. Lütfen yaşadığınız her problemi vakit kaybetmeden çözmek için yardım alın. Annelerimiz, karşılaştığınız her türlü sorunu tecrübe etmemiş olabileceklerinden çoğu zaman yardım konusunda yetersiz kalabiliyorlar. Bunun için yüzlerce durumla karşılaşmış tecrübeli bir emzirme danışmanından yardım almalısınız. Ben zamanında böyle bir yardım alabileceğimi bilseydim eminim olaylar hiç bu noktaya gelmeyecekti.  Sevgili Zeynep ile iletişime geçerseniz size seve seve yardım edeceğinden eminim.
Hepinize bol bol süt ve sorunsuz bir emzirme süreci diliyorum.
 

Yorumlar

 • esra
  19 Aralık 2011
  reply

  benim de durumum çok farklı değil seni çok iyi anlıyorum..

 • Aylin
  2 Mart 2012
  reply

  Merhaba;
  Bu sanırım birçok annenin ortak problemi, bugün emzirme yöntemleri ile ilgili bir yazı okudum. Belki ilgilenenlerin işine yarayabilir. Linkini paylaşmak istiyorum;

  http://istanbella.com/anne-ve-cocuk/bebek/bebeginizi-emzirmenin-yollari/

 • handan
  25 Mart 2014
  reply

  merhabalar ..yazinizi hayretle okudum sizinki kadar ilkzamanlar aci cekmesemde suan durumum pek farkli degil. kizim 7ayinibitirecek gayet ii emiyor ama benim gogusucu gozeneklerimde beyazliklar var ve sut akmior derin nefes alip bi kac sefer sivilce sikar gibi siktim sonra elimle sutu bosalttm. ohh gecti demeye kalmiyor tekrar ayni sorun..sicaksu uygulamasi mastiti tetikler demislerdi..offf anne olmak ne kadar zormus…

 • handan
  25 Mart 2014
  reply

  merhabalar ..yazinizi hayretle okudum sizinki kadar ilkzamanlar aci cekmesemde suan durumum pek farkli degil. kizim 7ayinibitirecek gayet ii emiyor ama benim gogusucu gozeneklerimde beyazliklar var ve sut akmior derin nefes alip bi kac sefer sivilce sikar gibi siktim sonra elimle sutu bosalttm. ohh gecti demeye kalmiyor tekrar ayni sorun..sicaksu uygulamasi mastiti tetikler demislerdi..offf anne olmak ne kadar zormus…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.